Krevetid.Foto: Aldo Luud
Viljar Voog 15. märts 2021 11:37
Üle 100 inimese on Rootsis nakatunud noroviirusega, mille põhjustajaks peab riigi toiduamet Eestist pärit krevette.

Veebruari viimasel nädalavahetusel läks Jönköpingu maakonnas liikvele noroviirus. Peamiselt tekkisid kolded erinevates töökohtades, kus kollektiivselt oli söödud mereandidega võileivatorti või krevetisaiakesi.

Vestlused haigestunutega juhatasid Rootsi toiduameti Eestist tulnud soolvees krevettide partiini, mis korjati müügilt 1. märtsil. Krevetid jõudsid vaid võileibu tegevate ettevõteteni, need polnud saadaval jaekaubanduses.

Kõnealused krevetid on Rootsis praegu testimisel ning juhtunust on teavitatud ka Eesti ametivõime. „Tõepoolest on sellekohane info jõudnud põllumajandus- ja toiduametisse. Hetkel oleme asjaolusid selgitamas ning enne kui kõik asjaolud ei ole selged, ei ole võimalik kahjuks kommenteerida,“ sõnas Õhtulehele toiduameti kommunikatsiooniosakonna juhataja Hanna Turetski.

Noroviirushaiguse sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu, mõnikord võib olla väike palavik, külmavärinad, peavalu, lihastevalud ning üldine väsimustunne, seisab terviseameti kodulehel. Haigus on tavaliselt lühikese kestvusega, 24 kuni 48 tundi. Oksendamine esineb lastel sagedamini kui täiskasvanutel.

Haige nakatab teisi inimesi:

  • saastatud toidu või joogiga (vt toidukäsitlejaga levimise andmeid)
  • saastatud pinna või esemete puudutamisega, ja seejärel käega suu puudutamisel
  • otsesel kontaktil nakatunud isikuga (nt noroviirusehaige hooldamine, või temaga toidu/söögiriistade jagamine).