Maailm

Prantsusmaa viib läbi Euroopa esimese sõjalise kosmoseõppuse (1)

Toimetas Carolin Liis Tamm, 13. märts 2021 13:18
Prantsusmaa president Emmanuel Macron kosmoseagentuuris CNES.Foto: AFP/Scanpix
Prantsusmaa valmistub reedel kosmoseõppuseks, kus simuleeritakse võõrriigi rünnakut oma satelliitide vastu. Valitsuse sõnul on see vähem ulmeline stsenaarium kui tunduda võib.

Õppuse jaoks välja mõeldud stsenaariumi kohaselt ründab kosmosevõimekusega riik Prantsusmaa liitlast ja proovib Prantsuse sidesatelliite rivist välja lüüa. Kohapeal jälgib õppust ka president Emmanuel Macron, kelle sõnul ei ole see teema sugugi ebareaalne.

Õppuse käigus harjutatakse satelliitide kursi muutmist, tagavarasatelliitide saatmist rikkeid parandama, tundlike andmevoogude jälgimist ja vastase satelliitide signaalide ajutist häirimist või isegi nende kahjutuks tegemist.

Kosmoseagentuuri CNES sõjalisel õppusel AsterX osalevad ka Saksamaa, Itaalia ja USA ning teadaolevalt on see esimene selline õppus Prantsusmaal või Euroopas.

Prantsusmaa valitsus süüdistab Venemaad luuresatellidi Olymp-K liigutamises 2017. aastal. Eelmisel aastal väitis USA, et Venemaa katsetas kosmoses mittedestruktiivset satelliidivastast relva. Macroni kantselei sõnul on sarnaseid juhtumeid olnud veel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee