Poliitika

Mart Helme: Keskerakond on reetnud oma valijad, partnerid ja isegi oma partei (131)

Toimetas Keit Paju, 10. märts 2021 16:08
Mart Helme, Jüri RatasFoto: Stanislav Moshkov
EKRE aseesimees Mart Helme rääkis ERR saates "Otse uudistemajast", et nende erakonna edumaa Keskerakonna ees populaarsusküsitlustes ei tule üllatusena, sest Keskerakond on reetnud nii oma vene valija, eesti valija, koalitsioonipartnerid ja isegi oma erakonna.

"On saanud üha selgemaks, et Keskerakonna juhid on reetnud kõik. Oma eesti valija, oma vene valija, oma koalitsioonipartnerid. Võib ka öelda, et Ratas ja Reps reetsid ka omaenda erakonna nende korruptsiooniasjadega, mida jätkasid, kuigi lubasid puhtaid käsi," rääkis Helme.

Helme paljastas eelmise valitsuse kohta, et pinged olid üleval juba varasemalt ning novembris kaalus EKRE lausa koalitsioonist lahkumist. "Pinged meie vahel olid juba üsna pikalt ja novembri esimeses pooles oli tõsine moment, kus me kaalusime, et kas me lahkume koalitsioonist. Leidsime, et me tahame referendumihääletuse läbi viia, otsustasime, et me ei lahku, see oli ka põhjus, miks koalitsioonis püsisime," ütes ta.

Endiste koalitsioonipartnerite vahel kasvasid pinged Helme hinnangul ka seetõttu, et EKRE tegi novembris ettepaneku taas riik kolmeks nädalaks lukku panna. "Siis olid kõik koalitsioonipartnerid sellele vastu ning nüüd maksame selle eest ränka hinda," leiab Helme.

Suurim võtmeküsimus koroonakriisis oli ja on Helme arvates piiride sulgemine ja reisimise keelustamine, kuna nii oleksime ära hoidnud muteerunud koroonatüvede sissetuleku. 

"Läti sai end kinni panna ja mis temaga juhtus, Läti on palju paremas olukorras. On väga irooniline, et Läti peaminister pakub, et tooge oma surijad meie haiglatesse. See on ikkagi väga piinlik moment meie jaoks," leiab Helme.

Poliitiku arvates ei ole praegune peaminister Kaja Kallas hakkama saanud kriisi haldamisega. "Ja ütlen, et ei saa ka, hiljem maksab see topelt. Kui piirid lahti jäävad, on ainult aja küsimus."

Helme sõnul ei sobi Kaja Kallas peaministriks oma isiksuse tõttu ja seetõttu, et tal puudub juhtimiskogemus. "Ta ei ole võimeline ennast kehtestama. Inimene võeti usus, et annab jumal ameti, annab ka mõistuse, päris nii see ei käi. Kaja Kallast ei respekteerita ja sellest jääb tühimik," sõnas Helme ning lisas, et EKRE on nõus Reformierakonnaga tulevikus koostööd tegema ainult juhul, kui seda ei juhi Kaja Kallas.

Jutuks tulid ka presidendivalimised: kuigi poeg Martin on öelnud, et EKRE võiks toetada Jüri Ratas presidendiametist, ütles Mart Helme, et erakond sellega ei nõustu.

"Et alles lõi Ratas sulle noa selga ja nüüd teed sa temast presidenti. Ratas ei olnud valitsusjuhina efektiivne. Ta ei ole kiire otsuste tegija, aga ta on lepitaja. Ta oleks erinevalt ühiskonda polariseerivast Kersti Kaljulaidist kindlasti oluliselt tasakaalustavam persoon presidendiametis," märkis Helme.

Jaanus Karilaid: Mart Helme poliitilised luulud süvenevad

"EKRE endine esimees, kes rapsib ühest äärest teise, on kaotamas närve. Kord võrdleb ta venelasi Kremli loodud vähkkasvajaga, siis käib Narvas hääli lunimas, proovides nii kadu kuulutada Keskerakonnale. Aga eksib sama rängalt, kui ennast 2016. aastal presidendikandidaadiks pressides, mis lõppes 16-häälse fiaskoga. Keskerakonna mõõnade juures on varemgi poliitilisi nutulinde olnud, aga nad kõik on valusalt vastu näppe saanud. Nii läheb ka seekord," kommenteerib Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid Helme väljaütlemist.

"Aasta tagasi oli tõesti Keskerakonnal Narvas keeruline, kuid hetkeline seisak on ületatud. Eile liitusid Keskerakonnaga üheksa Narva Linnavolikogu liiget, kelle hulgas ka esimees Tatjana Stolfat. Narva haigla ja muud olulised investeeringud on töölaual ning uusi liitujaid järjest tuleb. Keskerakonnal on reaalne jõud midagi ära teha, EKREt kannab vaid ennastkiitev jutuvada," märgib Karilaid seda, et EKRE järgmistel valimistel oma nimekirjaga Narvas kandideerib.

"Hämmastav, et tagurpidi ratsukäigu teinud ja suurlinna säravate tulede ahvatlusel oma Pärnu valijad hüljanud Helme varasematest pihtasaamistest midagi ei õpi. Ju tahab pärandada EKRE-le liitlasteta tuleviku või loodab salaja Reformierakonda endale kaissu meelitada. Ei lähe läbi, vahutamisest ei piisa ning Keskerakonna liigasse on EKRE-l veel valgusaasta. Unistamine on siiski lubatud," torkab Karilaid.

"Helme ütles õigesti, kui väitis, et opositsioon on EKRE-le hästi mõjunud – tegemist ongi piimavuntsides opositsioonierakonnaga. Anname neile aega vahetusmängijate pingil kasvada," lõpetab Karilaid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee