Mari-Anne Härma.Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Hindrek Pärg 8. märts 2021 15:18
Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ütles esmaspäeval riigikogu erikomisjoni istungil, et ilmselt on Eesti Euroopas nakatumiselt esimesel kohal ning kiirabile antakse õigus vähendada ravikvaliteeti. 

Vaata SIIT, mida räägiti terviseameti pressikonverentsil.

Erikomisjoni istungil rääkinud Härma sõnas, et tänane olukord Eestis on väga-väga halb. "Valmistame terviseametiga ette kolmandat ohutaset. Kiirabile antakse õigus vähendada ravikvaliteeti ning senise kolmeliikmelise brigaadi asemel saab välja saata kahe- või üheliikmelised. Iga abivajajani kiirabi enam ei jõua," sõnas Härma, lisades, et väljakutseid on enam kui tavaolukorras. 

Ta ütles, et haiglatele antakse ettevaatavalt korraldus seada end valmis ajutiseks triaažiks (patsientide jagamine rühmadesse ravi kiireloomulisuse alusel – toim.) ehk mõelda läbi, mille alusel lükatakse tagasi mitte-hädavajalikud haiged. 

Härma sõnul on põhieesmärk kõik nakatunud kätte saada ja suunata isolatsiooni. Kui kõiki kätte ei saada, siis ei õnnestu kõiki lähikontaktseid teavitada. 

Peadirektori asetäitja sõnul on praegu rakendatavad meetmed ulatuslikud ning sarnanevad teadusnõukoja ja terviseameti pakkumistele. "Näeme, et esimesed märgid kasvu pidurdumisest tulevad ja R (nakatumiskordaja, mitut inimest iga koroonapositiivne omakorda nakatab – toim.) saadi pidama 1,2 juures. See on küll oluline kasvutrend, milles veel paar nädalat jätkame, aga selle hoog on maha võetud," sõnas Härma. 

Ta lisas, et üldpildis peitub probleem vaktsiini vähestes kogustes. Ühtlasi peaks tema sõnul saabuma Eestisse 230 000 kiirtesti ning käib arutelu, kas need lasta laiemasse ringlusse. Härma sõnul liigutakse ka selles suunas, et hakatakse laialdasemalt kasutama antigeeni testi. 

Härma ei osanud täpselt öelda, kui palju on plaanilist ravi piiratud. Ta tõdes, et osades haiglates on plaanilist ravi piiratud 100protsendiliselt, aga on ka haiglaid, kus plaaniline ravi toimub. 

"Kõik koroonaviiruse tegevused tulevad tavategevuse arvelt," sõnas Härma ja ütles, et haiglad jagavad Covid-19 patsiente ümber. 

Terviseameti peadirektori asetäitja ütles Ühendkuningriigi tüvest rääkides, et on tehtud seireuuringut. Härma sõnul võib Eestis Briti tüve olla ringluses 10–15%. Ta sõnas, et võib-olla ka Suurbritannia kui kõvasti nakkusohtlikuma tüve suure leviku tõttu võib minna kauem aega, et piirangud hakkaks mõjuma. 

Eesti haigekassa juhatuse liige Maivi Parv sõnas, et lõpetamisel on eesliini töötajate vaktsineerimised. Eelmise nädala seisuga on nimekirja alusel kaitsepoogitud pooled politsei ja päästeameti töötajaid, haridustöötajatest on süsti kätte saanud 2/3. 

Parve sõnul on neil ka teada eesliinitöötajate grupp, kes keeldusid vaktsiinist. Samuti on tal teada juhtum, kuidas Pärnu haiglas loobus vaktsineerimisest 80 inimest.