Eesti uudised

Krista Fischer: varsti on meil reaalselt vaja 1000 haiglakohta (148)

Toimetas Katrin Rohtla, 7. märts 2021 12:40
Tartu Ülikooli professor ja teadusnõukogu liige Krista Fischer.Foto: Martin Ahven
Teadusnõukogu liige Krista Fischeri sõnul on olukord koroonarindel praegu selline, nagu ta ei ole veel kunagi varem olnud. Ta avaldab, et varsti on meil reaalselt vaja 1000 haiglakohta.

"Arutelud teemal, et kuidas ja kelle süül see selliseks on kujunenud, meid praegu edasi ei aita, hetkel peame tegutsema, et muuta seda mida muuta veel annab. Veidi arve - viimasel ajal on päevas testitutest olnud positiivseid 1500. Analüüs on näidanud, et umbes 7% neist jõuab varem või hiljem haiglasse. Haiglapatsientidest 12% või veidi enam sureb, teistel võib võtta mitmeid kuid enne kui taastub varasem energia ja töövõime (ja osadel jäävad püsivad tervisekahjustused)," kirjutab Fischer sotsiaalmeedias.

"Seega 1500 nakatunut= 100-120 inimest haiglas =10-15 koroonasurma. Et haiglas ollakse keskmiselt 9-10 päeva, siis see tähendab et varsti on meil reaalselt vaja 1000 haiglakohta. Haiglapatsientide seas on viimasel ajal suurenenud tööealiste inimeste osakaal - umbes pooled on alla 70aastased, veerand on alla 60-sed. Oleme reaalselt olukorras, kus meie meditsiin on jõudnud toimetulekupiirini (rääkimata muudest nii laialdase nakatumisega seotud probleemidest). Tegelikult on see piir juba ületatud, sest plaaniline ravi on suures osas peatatud ja tugevalt häiritud on ka erakorralise abi andmine," toob ta välja faktid.

Fischeri sõnul peab igaüks meist tegema kõik, et mitte omalt poolt nakkusahelate pikendamisele kaasa aidata.

Selleks:

- Püsime kodus või jalutame looduses

- Eelistame e-kaubandust poeskäimisele, aga kui ikka väga vaja käia, siis kanname seal võimalikult kvaliteetset maski

- Väldime ühistransporti (samuti, kui väga vaja, siis ainult korraliku maskiga)

- Jätame ära kõik plaanitud kokkusaamised füüsilises ruumis ja asendame need virtuaalkohtumistega. Zoom, Skype jt vahendid pole ainult töökoosolekuteks - nende abil saame paremini tekitada päriselt koosolemise tunde ka heade sõpradega