Eesti uudised

Pühapäevane üllatus: öine lörtsisadu külmetas Tartu raekoja kella seierid kinni (6)

Asso Ladva, 7. märts 2021 14:14
JUHTUB, AGA VÄGA HARVA: Tartu raekoja kella hooldaja Marel Lille sõnul ei ole temal varem seda juhtunud, et kell seisma jääb.Foto: Aldo Luud
„Öösel sadanud lörts külmus seierite vahele ja pani raekoja kella seisma. Olin eile õhtul tööl ja autotermomeeter näitas kord pluss ühte, veidi aja pärast miinus ühte. Nüüd said seierid ära puhastatud ja kell käib jälle,“ ütleb Tartu raekoja kella eest hoolitseja Maret Lill.

Kuna raekoja kella seierid on katmata, siis tugevad tuuled ja vahelduvad ilmad mõjutavad kella täpsust, selgitas Lill mulluses intervjuus Õhtulehele. Külmade ilmade korral tuleb kella käiku kiiremaks sättida ja suvise soojaga panna aeglasemalt astuma.

Lill võttis kohe ühendust raekoja valvemeeskonnaga ja mõned tunnid hiljem oli kell jälle töökorras. „Teadmiseks linnakodanikele, et me keerasime kella jälle õigeks, sellepärast ta vahepeal järelejätmatult lõigi. Aga nüüd on kell jälle korras ja tarvis teda vaid tulla mõne päeva pärast üles keerama.“

Mullu meenutas Lill, et aastate eest juhtus juba sarnane lugu, kus lumetuisk ummistas sihverplaadi ja seierid ei pääsenud liikuma. Siis tuli tellida tõstuk ja tema isa, legendaarne kellassepp Johan Tralla tõsteti sihverplaadi juurde lund rookima. Lille hoolitsemise aja jooksul peatus tornikell pühapäeval esimest korda.

Samal teemal

08.04.2020
ÕL VIDEO | Kellahaldjas: Tartu raekoja kell ootab kaks korda nädalas hoolitsust