USA Rahvuskaart Kapitooliumimäel.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 4. märts 2021 18:50
USA kongressihoonet ehk Kapitooliumi valvavad politseinikud muretsevad: relvastatud tüübid võivad üritada jälle sisse tungida. Mure on seotud ühe järjekordse nn QAnoni vandenõuga, mille kohaselt pidanuks Donald Trump 4. märtsil uuesti presidendiks saama.

Trumpi fännidest koosnev rahvamass tungis jaanuaris Kapitooliumisse ning järgnenud rüsinas sai surma mitu inimest. President Trump ise rahvaga kaasa ei läinud ning ka ühelegi enam kui 300 vahi alla võetud möllajale oma ametiaja viimastel päevadel armu ei andnud.

Mitte kõigile ei mõjunud jaanuarikuine sündmus ja selle järelkaja kainestavalt. FBI andmeil plaanis üks vägivaldne äärmuslaste rühmitus, mille luuretöötajad juba ka tuvastasid, ka 4. märtsil samasugust aktsiooni korraldada. Esindajatekoda jättis oma istungi ära ning hoonet valvab tavapärasest suurem arv korrakaitsjaid. Senat tuli siiski tööle.

Miks just täna? Sest ajalooliselt oli just 4. märts presidendite ametisse astumise tseremoonia kuupäev, alles 1933. aastal tõsteti see jaanuarikuusse. Mõned vandenõuteoreetikud olid veendunud, et täna on see päev, mil Trump taas Valgesse Majja naaseb.

Hetkel viibib ekspresident siiski oma kodus Floridas. Mitmed QAnoni järgijadki leidsid 4. märtsi hommikul, et tegemist ei ole ikka õige asjaga, eitasid, et see jutt üldse nende ridadest alguse sai ning kutsusid teisi üles mitte Washingtoni suunduma.