Maailm

Uus-Meremaa lähedalt leiti pimedas helendavad haid 

Toimetas Aare Kartau, 3. märts 2021 09:28
Bioluminents ehk helendamine tekib haide nahas olevate valgust tootvate rakkude abil.Foto: twitter.com/nzherald
Teadlased teatasid, et leidsid Uus-Meremaa lähedalt kolm süvamere hailiiki, kes helendavad pimedas. Varem pole nii suuri valgust eritavaid selgroogseid loomi tuvastatud, teatab BBC

Info helendavate liikide kohta koguti eelmise aasta jaanuaris Uus-Meremaa rannikust ida pool asuvast ookeanipõhjast. Üks uuritud liik – šokolaad-ogahai – on uuringu kohaselt suurim helendav selgroogne. Tema pikkus võib ulatuda 180 sentimeetrini. 

Helendamine tekib ekspertide sõnul haide nahas asuvate tuhandete fotofooride ehk valgust tootvate rakkude abil. Kõik kolm liiki elavad n-ö mesopelaagilises tsoonis, mida nimetatakse ka hämaravööndiks. See paikneb merepinnast 200 kuni 1000 meetri sügavusel. Teadlaste hinnangul võivad haide helendavad kõhualused neid erinevate ohtude eest kaitsta.

„Bioluminestsentsi on sageli nähtud kui suurejoonelist, ent siiski meres aeg-ajalt esinevat nähtust.  Arvestades aga süvamere tohutut suurus ja helendavate organismide esinemist selles tsoonis, on üha selgem, et meresügavuses valguse tekitamisel peab olema oluline roll planeedi suurima ökosüsteemi ülesehitusel,“ teatasid Belgia de Louvaini ülikooli ja Uus-Meremaa riikliku vee- ja atmosfääriuuringute instituudi teadlased.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee