Ilm ja loodus

PPA lennusalga kopteriga aidati kaldale merejääle lõksu jäänud 17 kalameest (4)

Toimetas Keit Paju, 3. märts 2021 18:11
Foto: Aldo Luud
Teisipäeval jäid Pärnumaal jääle lõksu 17 kalurit, kelle Pärnu merepäästeüksus, PPA lennusalga kopter ning Tõstamaa vabatahtlikud päästjad kaldale aitasid.

Teisipäeva pärastlõunal kella 14 ajal sai politsei teate, et Pärnu lahel Valgerannas hakkas jää liikuma ning jääle läinud kalurid ei pääse enam kaldale. Mõni hetk hiljem tuli sarnane teade ka Lindi külast.

Pärnu politseijaoskonna piirivalve välijuhi Janek Pinta sõnul reageerisid väljakutsetele Pärnu merepäästeüksus, päästeameti Tõstamaa komando ning PPA lennusalga kopter. 

Valgerannas toodi esmalt kaldale 12 inimest. Patrull ja olukorda õhust jälgiv lennusalga kopter leidsid jäält veel neli kalurit. Kopter lasi alla pinnaltpäästja, et juhatada inimesi õigesse suunda. Lindi külas toodi koos kohaliku paadijuhiga turvaliselt kaldale üks inimene.

Kokku aidati kaldale 17 kalurit. Ala kontrolliti üle kopteriga, veendumaks, et keegi enam ohus ei ole.

„Pärnu laht on populaarne kalastuskoht nii kohalikele kui ka kaugemalt tulijatele. Päikesepaisteline ilm meelitab tihti kalastajad hommikul jääle, kus kiputakse unustama, et kevadise soojaga muutub jää ohtlikuks,“ nendib Pinta.  

Enne jääle minekut soovitab välijuht alati ennast kohalike oludega kurssi viia – uurida, kust võiks jääle minna ja kuidas jää kannab. Alati tuleks kaasa võtta laetud telefon, olla ümbruse suhtes tähelepanelik ning ohu korral helistada 112.

Lääne prefektuur ei soovita praegu Lääne-Eestis jääle minna. Sulailmad on nii Lääne-Eesti merealal kui ka siseveekogudel kahandanud jää kohati vaid paari sentimeetriseks, mistõttu soovitavad nii politsei kui ka pääste Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal ja Hiiumaal jääle mitte minna.

Eelmisel nädalal juhtus Pärnumaal Audru jõe suudmes õnnetus, kui läbi õhukese merejää vajusid kaks kalameest. Meestel õnnestus endil kaldale saada, kuid nad olid tugevalt alajahtunud ja vajasid meedikute abi. Hinda alati ilmaolusid ja veendu, et jää on inimese kandmiseks piisavalt paks.

Päästeameti sõnul on just triivivatel jääpankadel väga ohtlik käia, kuna need võivad kiiresti laguneda. Sageli pakuvad need huvi lastele, kes proovivad kevadel jääpankadel sõita ning võivad seetõttu uppumisohtu sattuda.

Kuidas käituda?

  • Kui jääl viibides ilmnevad ohumärgid (jää pragisemine või vajumine), tuleb viivitamatult keharaskus laiali jagada ning lahkuda. Selleks heida kohe käpukile ja mine kiiresti tuldud teed tagasi.
  • Kui aga jää pragisedes ette ei hoiata ja juhtud läbi vajuma, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Kukkumise ajal lükka käed laiali ja kalluta ennast tahapoole. Nii takistad enda üleni vee alla vajumist.
  • Mida rutem jääaugust välja saad, seda parem, sest külmas vees muutub inimene kiiresti teovõimetuks. Jääaugust välja saamisel on suureks abiks jäänaasklid. Jääle vinna ennast sinnapoole, kust tulid.
  • Jääle pääsenuna rulli ennast või rooma jääaugust eemale. Kaugemal võid püsti tõusta, et lahkuda jäält tuldud teed pidi kindlale maale ja võimalikult soojadesse oludesse.