Toimetas Hindrek Pärg 2. märts 2021 15:36
Justiitsminister Maris Lauri kommenteeris eilse Võhma laste pussitamise taustal, et iga inimesel ja lapsel on Eesti ühiskonnas väärtus. "Lapsed ei ole väiksemad täiskasvanud vähemate õigustega," ütles Lauri. 

„Eilne juhtum Võhmas, kus rünnati kaht last, vapustas taas avalikkust. Sellised juhtumid tekitavad hirmu, nagu ka hiljuti Lasnamäel aset leidnud tapmine, kus naaber tulistas laste silme ees nende ema. Eilse juhtumi kajastamisel on meedias juba kõlanud küsimus, kas lapsed võisid neid rünnanud naist häirida. Kordan juba palju kordi räägitut: põhjus ei ole kunagi vabandus ega õigustus vägivallale, ohver ei ole kunagi süüdi, kui teda rünnatakse," ütleb Lauri

Ta jätkab: "Eesti ühiskonnas on iga inimene ja iga laps väärtus. Lapsed ei ole väiksemad täiskasvanud vähemate õigustega. Vastupidi, laps vajab täiskasvanute erilist kaitset." 

Lauri sõnul on valitsuse prioriteet vägivalla ennetamine ja laste vastu toime pandud kuriteod. "Meie eesmärk on, et selliseid juhtumeid tuleks ette võimalikult vähe, ideaalis üldse mitte. Justiitsministeerium on koostamas vägivallaennetuse kokkulepet, mis on jätkuks varasemale vägivalla ennetamise strateegiale ning seab uued tegevussuunad vägivalla vähendamiseks. Nende hulgas on ka vägivalda taunivate hoiakute kujundamine, spetsialistide parem teadlikkus, vägivaldsest käitumisest loobumise teenuste arendamine ning ohvrisõbralik menetlus ning parem kaitse ja tugi vägivalla ohvritele. Samuti on vaja pöörata järjest suuremat tähelepanu ka vaimse tervise häiretele, mis on seatud ka üheks sihiks kriminaalpoliitika põhialustes," ütleb Lauri. 

"Vähem vägivalda tähendab suuremat turvatunnet, vägivalla ohvriks langemine vähendab seda. Eriti oluline on, et vägivalla ohvriks langenud lapsed ja ka nende lähedased saaksid võimalikult kiiresti psühholoogilist tuge," sõnas minister. 

Kõigile, kes tunnevad end juhtunust mõjutatuna, pakub psühholoogist esmaabi ohvriabi kriisitelefon 116 006.

Lapsed või vanemad, kes soovivad nõu selles, kuidas lastega traumeerivatest sündmustest rääkida ja aidata lastel tunnetega toime tulla, saavad abi lasteabitelefonilt 116 111. Lasteabitelefoni konsultandiga saab vestelda ka veebilehel lasteabi.ee või kirjutades aadressile info@lasteabi.ee.