Eesti uudised

PIIRANGUD | Esmaspäevast suletakse kõik kirikud. Tallinna praost: selles otsuses on midagi ääretult valet  (60)

Toimetas Triinu Laan, 26. veebruar 2021 16:36
Foto: MARTIN AHVEN
Tallinna Jaani koguduse peaõpetaja ja Tallinna praost Jaan Tammsalu annab teada, et valitsus otsustas esmaspäevast kirikud sulgeda.

"Veidi varem kui eelmisel aastal, aga eile tegi valitsus otsuse ja täna sai ka peapiiskop sellest otsusest teada ja talle helistades sain ka mina teada. Mida ma siis teada sain? Esmaspäevast on valitsuse otsusega kõik pühakojad vaja kinni panna: vaja kinni panna jumalateenistuste, palvuste ja kõigi muude korrapäraste ja ka korrapäratute ürituste jaoks. Võimalik on kirikut lahti hoida vaid selleks, et üksikinimesed saaksid seal palvetamas käia, kui nad seda soovivad," kirjutab Tammsalu sotsiaalmeedias. 

Samal teemal

"Organiseeritud üritusi valitsuse reeglite järgi on nüüd keelatud pidada. Selle riigi kodanikena tuleb meil korraldust täita. Kuigi ma ütleksin, et kui seesama riik, kus on võimalik kaubanduskeskustes ringi käia, üksteist seal müksata ja ostelda, annab korralduse, et palvetada oma maa ja rahva eest üheskoos ei tohi, siis ... ma ei tea, kuidas selle riigiga läheb," muretseb praost. 

"Kirikute sulgemine on minu jaoks ääretult kurb ja ma ei ole ainus, kes nii tunneb. Väga palju on selliseid maakirikuid, kus käibki ainult kümmekond inimest koos, et pühapäeviti üheskoos palveid teha ... ja siis neile öeldakse, et nad ei tohi neid palveid enam teha. See on ühe lauaga löömine – väga laia lauaga löömine. Ma arvan, et selles otsuses on midagi ääretult valet," kirjutab Tammsalu, aga rõhutab, et ta ei kutsu üles  kodanikuallumatusele. 

Ta toob välja, et kui Soomes kirikud kinni pandi, siis anti vähemalt mingi norm, kui palju inimesi seal kinnistel teenistustel korraga võib olla. "Aga tundub, et Eestis ei ole midagi sellist ja ainus võimalus ongi ühe-kahekaupa palvetamas käia ja saab ka küünalt süüdata. Me ei saa pidada avalikke jumalateenistusi, laulatada, lapsi Jumala kätesse anda ristimisel. Valitsus ütleb, et lapsi ei tohi praegu anda Jumala kätesse. Hoiame neid siis Jumalast eemal, niikaua kui valitsus uuesti lubab ...“

"Minul isiklikult puudub veendumus, et viiruse leviku piiramiseks valitud meetmed avalike jumalateenistuste keelamisel on hetkel proportsionaalsed tervise kaitse saavutamiseks kaubanduskeskuste ja spordisaalide avatuks jäämise kontekstis," leiab peapiiskop Urmas Viilma Õhtulehe  veebiküljel avaldatud arvamusloos. 

Peapiiskop toob välja, et uskliku inimese jaoks ei ole jumalateenistus meelelahutus ega ajaviide, vaid vaimulik hingetugi ja -toit, millest pikaajaline ilmajäämine väljendub janu- või näljatundena, mis on lausa füüsiliselt tajutav.

"Tundub, et EELK kirikuvalitsus peab hakkama oma vaimulikelt nõudma selliste korralduste täitmist, mis ei ole proportsionaalsed ega ole ka kriisi leevendamiseks vältimatult vajalikud. Loomulikult asuvad kirikud nõudeid täitma ja me teeme seda lugupidamisest oma riigi ja armastusest rahva vastu, kuid mõistmatuses, miks ei või kogudus koguneda kirikus, kuid kaubanduskeskusest võib," kirjutab Viilma. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee