Maailm

Artikkel ilmus algselt 26. veebruaril! 

STERILISEERIMINE JA SUNNITÖÖ: uiguuride kohtlemine Hiinas võtab üha rohkem genotsiidi nägu 

Aare Kartau, 15. aprill 2021 11:22
Uiguuridele avaldatakse toetust paljudes riikides. Sel nädalal kuulutasid Xinjiangis toimuva ametlikult genotsiidiks Kanada ja Holland.Foto: AFP/Scanpix
Hiina loodeosas asuv autonoomne Xinjiangi piirkond on Pekingile otsekui pinnuks silmas. Kaua kestnud lahkhelid uiguuride põlisrahva ja Hiina võimude vahel on viimastel aastatel võtnud äärmuslikud mõõtmed. Hiina eitab jätkuvalt igasugust inimõiguste rikkumist, ent rahvusvahelised vaatlejad on hoopis vastupidisel arvamusel. Mitu lääneriiki võttiski sel nädalal ametliku seisukoha, et tegu on genotsiidiga.

Xinjiangi provintsis elab hinnanguliselt 12 miljonit uiguuri. Neil on oma keel ja nad näevad end kultuuriliselt ja etniliselt lähemal Kesk-Aasia rahvastele kui Hiinale. Suures ja maavarade poolest rikkas provintsis on moslemiusulisi elanikke veidi alla poole, ent sellele vaatamata on uiguurid Xinjiangi suurim rahvusrühm. Viimastel aastakümnetel on sinna saabunud aina rohkem hiinlasi mujalt riigist, mistõttu pelgavad põliselanikud, et nende kultuur ja senine elulaad on sattunud ohtu. Üha süvenev tagakiusamine Xinjiangis näitab selgelt, et uiguuride hirmudel on tõepõhi all.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15.04.2021
VIIS GENOTSIIDI: massiline rahvarühmade hävitamine pole lõppenud ka 21. sajandil
12.02.2021
WASHINGTON VS. PEKING: mida võtab Joe Biden ette Hiinaga?
10.12.2020
Hiina testib tarkvara, mille abil vähemusi näo järgi rahva seast ära tunda
24.09.2020
Raport: Hiinas kerkib üha rohkem uiguuride kinnipidamiskeskuseid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee