Soome peaminister Sanna Marin.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 25. veebruar 2021 10:19
Soome valitsus teatas neljapäeval toimunud pressikonverentsil, et riigis kehtestatakse kolm nädalat kestev sulgemine, mis mõjutab eelkõige toitlustuskohti.

Kui Soome parlament annab valitsuse eelnõule rohelise tule, pannakse alates 8. märtsist lukku need piirkonnad, kus koroonaviirus levib kõige kiiremini. Eelkõige on käik suunatud restoranidele. Peaminister Sanna Marini sõnul hüvitab riik söögikohtadele otsusega kaasneva kahju. Rangemad piirangud lõpevad praeguse plaani kohaselt 28. märtsil.

Sulgemise üheks põhjuseks on Suurbritanniast pärineva viirusetüve üha kiirem levik Soomes. Ehkki põhjanaabritel on koroonaviiruse olukord parem kui mujal Euroopas, halveneb see Marini sõnul kiirelt. 

Kolmapäeval arutati hädaolukorra kehtestamist

Hädaolukord kehtestatakse valitsuse ja presidendi koostöös – see peaks kolme asjaga kursis oleva allika teatel toimuma lähipäevil. Eile toimunud valitsuskabineti koosolek lõppes teatavasti alles hilistel õhtutundidel. Peaminister Sanna Marini sõnul tutvustavad valitsusparteide esimehed kokkulepitud suuniseid neljapäeval toimuval pressikonverentsil. 

Õiguskantsler Tuomas Pöysti kinnitas, et kaalutakse hädaolukorda [mitte sellest veidi tõsisemat eriolukorda, mis kehtestati näiteks mullu kevadel]. Tema sõnul tuleks enne seda arutada siiski ka leebemaid meetmeid. Pyösti tõdes, et epidemioloogilise riski põhjal on vaja hinnata, millistes piirkondades on vaja karmimaid piiranguid.

Pandeemia situatsioon on Soomes viimastel päevadel oluliselt halvenenud. Haridusminister Jussi Saramo kirjeldas olukorda plahvatusohtlikuna, mis nõuab järjepidevat tegutsemist. Hädaolukorra kehtestamise peamiseks põhjuseks on asjaolu, et praegu kehtiva nakkushaiguste akti taustal pole võimalik restorane sulgeda. Hädaolukorra ajal saab valitsus teha nende sulgemiseks vajaduse korral seadusemuudatusi. 

Potentsiaalne hädaolukord võib ohustada ka eelseisvaid (18. aprill) kohalikke valimisi. Justiitsminister Anna-Maja Henrikssoni sõnul on esmatähtis see, et valimistel arvestataks tervishoiualast ohutust.