Foto: Teet Malsroos
Toomas Alatalu, vaatleja 24. veebruar 2021 21:21
Vabariigi sünnipäeva tähistamise traditsioon andis sedapuhku eesti rahvale võimaluse esimest korda kuulata päevase vahega oma kahe naisliidri kõnesid ja võrdlemine on paratamatu. Lühidalt öeldes oli peaminister Kaja Kallase mees/naiskond teleesinemiseks paremini valmistunud (taust, teksti „nähtavus“) ja tema kõnes esinenud teravused ei mõju pärast president Kersti Kaljulaidi ärakuulamist/nägemist enam üldsegi mitte ärritavalt.

Seda enam, et president mõjus seekord enneolematult leebelt. Eriti siis, kui ta kõne algul palus kaks korda kõigil end ikkagi vaktsineerida. Raske aeg nõudis kindlasti teistsugust kõnet ja me ka kuulsime/nägime teistsugust kõnet. Seda võiks nimetada hooliva riigiema kõneks, milles jäi vajaka liidri tunnetus. See, et räägib president. Eriti hetkeil, kui tuldi välja isikliku arvamuse ja isikliku üleskutsega.

Meeldis rahvustunde selge rõhutamine ja meeldetuletus teistsuguse kultuuri- ja keeletaustaga kaasmaalastele, et me saaksime kõigi siin koolis käinutega rääkida eesti keeles. Väikerahval on vaja rahvuslikku enesekindlust. Meeldis ka selgelt uus termin „rahvusvahelise tasemega kiusajad“ kui kinnitus, et suurest poliitikast saab ka niimoodi rääkida. Unustamata mõistagi reaalselt maailmas toimuvat, kus eriline koht liitlassuhetel ja mainel partnerite silmis – see riik väärib kaitsmist.

Kõne lõpuosas jõudis president ära mainida ka korruptsiooni ja järgnes kiirelt üleskutse valida endile oktoobris 79 maailma parimat omavalitsust. Pisut enne seda kutsus tegema maailma parimat regionaalpoliitikat. Ehk siis kordas Eesti juhtidele nii omast üleskutset olla selles ja tolles maailma parim. Järgnes kokkuvõte — teeme ausat, hoolivat, korruptsioonivaba, enesekindlat Eestit! Kerge öelda, raske saavutada, ent eks Eesti rahvas ole ennegi neid suuri loosungeid rahulikult võtnud, sest juba õpetaja Laur ütles, et kui ei suuda tervet rehnutit teha, tee niipalju, kui suudad.