Eesti uudised

Toomas Hendrik Ilves: „Me esivanemad said hakkama. Meie saame ka.“ (83)

Toimetas Triinu Laan, 24. veebruar 2021 09:01
Foto: Alar Truu
"Eesti Vabariik on üle elanud 20. sajandi kõige kohutavamad sündmused ja sellele kõigele vaatamata tulnud toime," rõõmustab president Toomas Hendrik Ilves vabariigi sünnipäeval sotsiaalmeedias. 

"Täna 103 aastat tagasi sündis meie riik. Kantud kauaaegsest valgustusaja ideest inimeste võrdsusest, õigusest elada vabana ja ise oma saatuse üle otsustada, on Eesti Vabariik üle elanud 20. sajandi kõige kohutavamad sündmused ja sellele kõigele vaatamata tulnud toime. Ja päris hästi," kirjutab Ilves. 

Ta lisab,et alati ehk pole Eestil nii hästi läinud kui oleksime tahtnud, ent siiski paremini, palju paremini kui nii mitmed meie saatusekaaslased. "See ei ole põhjus hooplemiseks, kuid veidi uhke võib olla siiski. Uhke mitte selle üle, et meil läks hästi, vaid selle üle, et oleme kuulunud ja kuulume ka edaspidi parimate sekka."

Õnnitluste kõrval ei puudu ka kriitika. "Meie viimase viimase paari aasta poliitiline kultuur pole olnud sel Euroopalikul tasemel, mille üle uhkust tunda. Veel olulisem, koroonahaiguse esimese aastapäeva künnisel pole meie nakatuvusprotsent teps mitte see, mida sooviksime. Seal, kus oleks võinud oodata sedasama innovaatilist vaimu ja nutikaid lahendusi, mis meid seni edasi viinud, näeme saamatust ja vabandusi, soovimatust leida harjumuspäraste, kuid uude olukorda sobimatute lahenduste asemel uusi, sobivamaid. Vaktsineerime inimesi vaid tööpäeviti üheksast viieni, justkui võtaks viirus nädalavahetused vabaks."

"Õnneks oleme vabad vabal maal. Me saame olla viisakad. Me saame kanda maski, sest seda tehes kaitseme teisi, nagu nemad kaitsevad maski kandes meid. Me saame vältida rahvarohkeid kogunemisi, saame hoolitseda oma vanemate, vanavanemate, naabrite, oma pere ja ka eneste eest. Me saame hoida oma ligimesi ja kaaskodanikke, kuni saame vaktsineeritud ja viirus on möödas.1918. ja 1919. aasta Hispaania gripi talved olid Eestis rasked, ülirasked. Me esivanemad said hakkama. Meie saame ka."

"Head vabariigi aastapäeva! Elagu Eesti!" lõpetab Ilves traditsiooniliselt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee