Ilm ja loodus

"Libeduse ohvreid on palju." 

BLOGI JA VIDEO | PEAVIGASTUSED JA LUUMURRUD: jäävihma tekitatud libedus koormas traumapunktid üle (102)

Ohtuleht.ee, 24. veebruar 2021 09:38
Teisipäeva hommikust alates on kogu Eestis ilmaolud oluliselt muutunud ning sadama on hakanud jäävihma, mistõttu on teeolud väga keerulised nii sõidumasinate kui ka jalakäijate jaoks. Transpordiamet kuulutas välja rasked teeolud terves Eestis ning prognooside kohaselt võivad keerulised ilmaolud kesta kuni kolmapäeva hommiku kella 9ni. 

Jäävihma tõttu esineb kõikidel riigiteedel ohtlikke libedaid lõike. Teeolud võivad olla keerulised kogu järgmise ööpäeva. Raskeveoki juhtidel palub transpordiamet võimalusel oodata ilma paranemist parklates. Politsei soovitab võimalusel sõit edasi lükata.

Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas ütles kella 20 ajal Õhtulehele, et tänaval kukkumise tõttu on haiglaravi vajanud 70 inimest.

"Tallinnas on käivitatud katastroofireserv, töötavad lisabrigaadid, aga osa patsiente ootavad kiirabi kauem kui tavalisel päeval," sõnas Adlas. "Siiski praegu rohkem patsiente juurde ei tule ja kell 21 otsustatakse, kas saame reservid koju saata."

Adlas lisas, et Covid-19 olukord on keeruline, sest haiglates ei ole enam kohti.
Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja MärtPõlluveer ütles, et õhtul kella 20 seisuga on lõpetatud lugusid 101 patsiendil.

"Neist koju on saanud 81 inimest, haiglaravile on jäänud 20 inimest. Vigastuste seas  on kümmekond peavigastust, ajupõrutusi, üks roidemurd, põrutusi, kolm küünarvarreluu murdu ja neli kämblaluu murdu," ütles Põlluveer.

Need andmed puudutavad aga neid inimesi, kes on läbi vaadatud – 51 inimest on veel ootel.

Jäävihmaga tekkinud libedus tähendab, et EMOsse tuleb palju inimesi korraga: viie-kuue tunni jooksul tuleb 100 inimest ja nende läbivaatamine võtab aega.

10:03
09:38

Riigiteedel, kus kehtestati eile kell 13.00 rasked ilmaolud, on olukord paranenud ning liiklus ei ole enam häiritud. Transpordiamet lõpetas rasketest ilmaoludest tingitud olukorra täna alates kella 09.00. Teede korrashoid jätkub tavapäraste hooldustsüklitega.

09:37
23:54

Kui kõndida ei saa, tuleb uisud välja otsida! :)

Video on filmitud Tartus Mõisavahe tänaval ja selle autor on Viktoria Filip.

22:39

Keerulised ilmaolud kestavad homme hommikuni, prognooside kohaselt kella 9.00ni.

Siin meenutus eilsest varahommikust - ka väga väikese liikumiskiiruse juures kaotas auto kontrolli! Võimalusel tuleks sõitmist üldse vältida.

21:05

Mupo tegutseb vastavalt prioriteetidele

"Kuna ilm hetkel on äärmiselt muutlik ja ootamatu, siis ootaks linlastelt arusaamist, et olukorraga tegutsetakse vastavalt prioriteetidele: kõigepealt tuleb tegeleda peamagistraalide ja tänavatega, seejärel väiksemate teede ja kõrvaltänavatega," kommenteeris Tallinna munitsipaalpolitsei pressiesindaja Meeli Hunt.

Hunt märkis, et olukord on kõigile keeruline ning sellist ilmastikuolukorda ette ennustada on äärmiselt raske, kuid meie laiuskraadil võib seda esineda, kui külm ja soe õhk kokku saavad.

"Palume kõikidelt elanikelt mõistmist, et tegemist on ekstreemsete oludega ning kindlasti varuda aega sihtpunkti jõudmiseks, panna jalga õiged jalanõud. Tallinnas on väljas täisjõud, et teha libedusetõrjet. Mupo patrullid reageerivad väljakutsetele ja homsest on väljas ka lisapatrull, kes tegeleb linnaosade muredega," kinnitas Hunt.

20:33

Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Märt Põlluveer ütles, et õhtul kella 20 seisuga on lõpetatud lugusid 101 patsiendil.

"Neist koju on saanud 81 inimest, haiglaravile on jäänud 20 inimest. Vigastuste seas on kümmekond peavigastust, ajupõrutusi, üks roidemurd, põrutusi, kolm küünarvarreluu murdu ja neli kämblaluu murdu," ütles Põlluveer.

Need andmed puudutavad aga neid inimesi, kes on läbi vaadatud – 51 inimest on veel ootel.

Jäävihmaga tekkinud libedus tähendab, et EMOsse tuleb palju inimesi korraga: viie-kuue tunni jooksul tuleb 100 inimest ja nende läbivaatamine võtab aega.

20:29

Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas ütles kella 20 ajal Õhtulehele, et tänaval kukkumise tõttu on haiglaravi vajanud 70 inimest.

"Tallinnas on käivitatud katastroofireserv, töötavad lisabrigaadid, aga osa patsiente ootavad kiirabi kauem kui tavalisel päeval," sõnas Adlas. "Siiski praegu rohkem patsiente juurde ei tule ja kell 21 otsustatakse, kas saame reservid koju saata."

Adlas lisas, et Covid-19 olukord on keeruline, sest haiglates ei ole enam kohti.

18:13

Viie tunni jooksul (11.00-16.00) teatati hädaabinumbril 112 rohkem kui 200 liiklusõnnetusest. Enamik neist juhtus Tallinnas ja mujal Harjumaal, edastas politsei. Kolmes liiklusõnnetuses said viga inimesed.

17:47

Sahara saatis oma liiva libedust tõrjuma? :) Kagu-Eestis on lumekoorik kollakaks värvunud. Nimelt jõudis täna Eesti kohale Sahara kõrbe liivatolm, mis siin määrdunud sademetena alla sadas.

17:26

Hetki õhtusest Tallinnast. Igaüks teeb, mis suudab.

Libedus Tallinna tänavatel (Stanislav Moškov)
Libedus Tallinna tänavatel (Stanislav Moškov)
Libedus Tallinna tänavatel (Stanislav Moškov)
Libedus Tallinna tänavatel (Stanislav Moškov)
16:49

Miks täna jäävihma sadas? Temperatuur on plussis kõrgemates õhukihtides, kuid maapinna lähedal on miinuskraadid, mis põhjustabki jäävihma

15:46

Liiklusolud pole kohutavad ainult pealinnas, vaid ka mujal Eestis. Õhtulehe fotograafi töökohustused viisid täna Paidesse, kus on samuti tänavad kaetud jääga ning liiklemine on keerukas nii autodele kui ka jalakäijatele. 

Paide linnatänavad(Aldo Luud)
Paide linnatänavad (Aldo Luud)
Paide linnatänavad (Aldo Luud)
Paide linnatänavad (Aldo Luud)
15:31

Tallinna kiirabi peaarst: oleme appi võtnud lisabrigaadid

Täna pärastlõunal kell kolm oli Tallinna kiirabi andnud abi 32 inimesele ja veel umbes 30 hädasolijat ootas sündmuskohal meedikuid. „Tõstsime võimekust lisabrigaadide näol,“ rääkis Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas olukorrast pealinnas. Kell 15.45 oli 22 Tallinna kiirabibrigaadile antud lisajõudu nelja brigaadiga.

Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas. (Heiko Kruusi)

„Samuti kaalume pääste ja või politsei abi kaasamist, kui kiirabi ei pääse kõigi kannatanute juurde,“ nentis Adlas kehva olukorda. „Olukorra teeb oluliselt keerukamaks samal ajal Tallinnas väga kiiresti suurenev Covidi raskete kopsupõletikuga patsientide hulk, kes on nakkusohtlikud, aga vajavad kindlasti kiirabi ja haiglat.“

15:10

Kiirabi: hüppelist tõusu väljakutsetes pole olnud

„Karell Kiirabi AS piirkondades [Harju- ja Virumaa] piirkonda oli kahe viimase ööpäeva kutsete arvust ca 9% seotud kukkumisega või liiklusõnnetusega libeduse tõttu,“ ütles Karell Kiirabi AS juhatuse liige Õnne Bartoševitš. „Hüppelist tõusu pole märgata väljakutsete arvus.“

15:03

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novak: „Soovitame kindlasti praegu vältida väljas kõndimist, eriti vanematel inimestel. Sagenenud on nii kukkumised, kui ka libeduse tõttu autoõnnetused. Regionaalhaigla traumapunktis ja ortopeediaosakonnas on väga palju haigeid, tekkinud on suur järjekord abivajajatest, iga kolme-nelja minuti tagant on täna tulnud traumapunkti uus patsient, kes vajab traumakeskuse abi."

14:38

Võimalusel lükake sõit edasi! 

14:37

14:33

Põltsamaa lähedal sõitis suure libedusega kraavi Viljandi komando päästeauto

Täna kella 11.59 ajal sõitis Jõgevamaal Põltsamaa vallas Võisiku külas äärmiselt libedates tingimustes, liikudes alla 50kilomeetrise tunnikiirusega, teelt välja Viljandi komando päästeauto. Auto küljes oli naftareostustõrjevahenditega haagis. Päästjad olid suundumas kõrvaldama Esku külas rekkaga juhtunud liiklusõnnetusel tekkinud kütusereostust. Päästeauto vajus kraavi sõidu tagajärjel küljele. Üks päästja viidi vigastuse kontrolliks Viljandi haiglasse.

Viljandi päästekomandosse tuuakse Tartust Annelinna päästekomandost reservauto, millega valvet jätkatakse. Seni tagab Viljandis reageerimise Suure-Jaani päästemeeskond.

Esku külas rekkaga juhtunud liiklusõnnetuse tagajärjel tekkinud reostuse piiras Põltsamaa päästemeeskond.

Transpordiamet kuulutas jäävihma ja erakorralise libeduse tõttu täna alates kella 13.00 üleriigiliselt välja rasked ilmaolud. Jätkuvad lume- ja libedustõrjetööd, kuid osad riigiteed võivad libeduse tõttu jääda raskesti läbitavateks. Liiklejatel palume olla äärmiselt ettevaatlikud ja võimalusel lükata sõitmine edasi. Raskeveoki juhtidel palume võimalusel oodata ilma paranemist parklates.

Sarnased ilmaolud lähipäevadel kestavad ja mõjutavad tõsiselt liiklemise turvalisust kogu riigis.

Päästeauto kraavis (Päästeamet)
14:29

Kaardirakendus Waze näitab teisipäeval Tallinna linna kohta murettekitavat vaatepilti - liiklusõnnetusi on ohtralt, magistraalid umbes ning kaasliiklejad hoiatavad teisi väga paljude takistuste ja ohtude eest. 

Ühtlasi näitab Tallinna ühistranspordirakendus, et kõik bussid, trollid ja trammid sõidavad vabagraafiku alusel. 

Waze'i kaart Tallinnas kell 14.28. (Ekraanitõmmis)
Ekraanitõmmis Tallinna ühistranspordi sõiduplaanide rakendusest. (Ekraanitõmmis)

14:25

Sünoptik Kairo Kiitsak soovitab kõigil täna koduseinte vahele jääda! 

14:24

Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Märt Põlluveer ütles kella 14 paiku, et libeduse tõttu on nende poole pöördunud juba 50 inimest. "Tavapäraselt pöördub talvel umbes 20 inimest ööpäevas. Päev on veel ees. Hetkel saame hakkama, aga libeduse ohvreid on palju," sõnas ta. 

(Martin Ahven)
14:22

TEED ON VÄGA LIBEDAD!

„Riigiteede hooldajad on täies koosseisus väljas, et teha libedusetõrjet kõikidel teedel. Kuid siiski tuleb arvestada, et libedusetõrje tegemine võtab aega ning jätkuv jäävihm võib nurjata kogu seni tehtud töö,“ ütles transpordiameti maanteehoiu teenistuse direktor Raido Randmaa teisipäeva lõunal saadetud pressiteates. „Liiklejatel palume olla äärmiselt ettevaatlikud ja võimalusel lükata sõitmine edasi.“

Kui sõitu hilisemaks ajastada pole võimalik, siis tuleb sõidukijuhil praegustes ilma- ja teeoludes arvestada pidurdusteekonna kolme- kuni neljakordistumisega võrreldes suviste tingimustega. Transpordiamet palub juhtidel hoida tavapärasemast suuremat pikivahet ning valida teeoludele vastav sõidustiil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee