Maailm

Ilmus 22.02, lisatud välisministri kommentaar!

Välisminister Liimets euroliidu kehtestatud sanktsioonidest: meie eesmärk pole igal kohtumisel Venemaast rääkida (11)

Greete Kõrvits, 23. veebruar 2021 13:17
Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa Liidu välisministrid leppisid esmaspäeval kokku sanktsioonide kehtestamises nelja kõrge Vene ametniku suhtes.

Kes need isikud on, pole ametlikult veel avaldatud, kuid Reutersi andmeil peaks tegemist olema Vene Uurimiskomitee juhi, vanglatesüsteemi direktori, Rahvuskaardi juhi ja riigi peaprokuröriga. Neid ootavad ees reisikeelud ja varade külmutamine.

Sanktsioonid on vastuseks Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi (pildil) vangilaagrisse saatmisele Moskva kohtus pärast seda, kui mürgitamiskatse üle elanud mees kodumaale naasis.

Välisminister Eva-Maria Liimets. Foto: Tiina Kõrtsini

Samal teemal

„Eesti soovib häid suhteid kõigi oma naaberriikide, sealhulgas loomulikult ka Venemaaga,“ kommenteerib välisminister Eva-Maria Liimets Õhtulehele. „Meie eesmärk pole kindlasti see, et Venemaa teemat igal Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel arutataks, sest maailmas on piisavalt teisigi keerulisi välispoliitilisi küsimusi. Siiski, peame jääma omalt poolt kindlaks EL-i põhimõtetest lähtuvale ja väärtuspõhisele hoiakule ning Aleksei Navalnõi vangistamisele ja sellele järgnenud laialdastele inimõiguste rikkumistele selgelt reageerima.“

Välisminister selgitab, et sanktsioonide eesmärk on üldiselt see, et inimesed ja riigid, kellele neid kohaldatakse, oma käitumist muudaksid.

„Eksperdid peavad nüüd selle otsuse sisustama selliselt, et sanktsioonid oleksid juriidiliselt tugeval kandepinnal. Euroopa Liit suutis seekord jõuda väga kiiresti vajaliku poliitilise otsuseni ja loodetavasti toimub ruttu ka nende juriidiline sisustamine,“ loodab minister Liimets. Ta toob eraldi veel esile, et sanktsioonide kehtestamine toimub seekord uue EL-i inimõiguste sanktsioonirežiimi alusel, mis lepiti pärast pikki läbirääkimisi kokku alles detsembris. See režiim annab võimaluse sanktsioneerida Euroopa Liidu poolt vajadusel inimõiguste rikkujaid terves maailmas

Intervjuus Deutsche Wellega sõnas Liimets, et sanktsioonid saadavad Kremlile tugeva signaali. Samas tunnistas ta, et senised sanktsioonid pole olnud nii efektiivsed kui Euroopa lootnud oleks. Ta rõhutas, et ELi riikidel peab Venemaaga suhtlemisel olema ühtne lähenemine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee