Maailm

UUDNE LÄHENEMINE: tulevast Berliini usukeskust hakkavad jagama kristlased, moslemid ja juudid (7)

Toimetas Aare Kartau, 22. veebruar 2021 11:28
Ühes hoones hakkavad tegutsema kolm erinevat usundit.Foto: twitter.com/kchitwood
Ida-Berliini hakatakse ehitama suurt usukeskust, mis ühendab kristluse, islami ja judaismi. Uut tüüpi keskusega loodetakse tagada erinevate usundite edukam koostöö, kirjutab The Guardian.

Ühe Maja nime kandvale ehitisele asetatakse sümboolne nurgakivi 27. mail toimuval tseremoonial. See märgib kümme aastat kestnud planeerimise lõppu ja hinnanguliselt nelja-aastase ehitusprotsessi algust. Ettevõtmine sümboliseerib uut usunditevahelist koostööd. Berliini arhitektuuribüroo Kuehn Malvezzi disainitud ehitise rajamine läheb maksama 47 miljonit eurot. Sinna kuuluvad kirik, mošee ja sünagoog, mida ühendab hoone keskel asetsev suur koosolekuruum. 

Projekti alguse juures seisnud kristlik teoloog Roland Stolte sõnul on idee üsna lihtne. „Me soovisime ehitada palve- ja õppemaja, kus võiksid need kolm religiooni koos eksisteerida, ent säilitada ka oma identiteedi,“ selgitas Stolte. Rabi Andreas Nachama teatel tegutsevad eri usundid keskuses eraldi, ent pühadel, mälestusüritustel ja pidustustel saadakse kokku. „See on midagi enamat kui sümbol – see on uue ajastu algus, kus me näitame, et meie vahel pole vihkamist,“ sõnas rabi. 

Usukeskus ehitatakse kunagise püha Peetruse kiriku kohale, mis sai II maailmasõja ajal kannatada ja hävitati 1964. aastal kommunistlike võimude poolt. Kui kiriku vundament enam kui kümne aasta eest avastati, kaaluti selle koha peale mälestusmärgi või uue kiriku rajamist. Teeoloog Stolte sõnul taheti luua uut tüüpi püha hoone, mis peegeldaks tänapäeva Berliini. 

Stolte mainis, et usukogukonnad ja üldsus on ettevõtmisse üldiselt toetavalt suhtunud, ent projekti algaastatel kardeti, et hakatakse uut usundit looma või olemasolevaid kokku segama. Siiski tõdes Stolte, et ateistlike inimeste kaasamine oli projektis oluline aspekt – eriti seetõttu, et Ida-Berliin on võrdlemisi ilmalik piirkond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee