Tansaania president Magufuli. Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Valeria Filippova 21. veebruar 2021 15:57
Tansaania on üks väheseid riike maailmas, kes ei avalda andmeid Covid-19 juhtumite kohta. Viimased koroonaviiruse juhtumite andmed riigis pärinevad maist, kui umbes 500 inimest andsid positiivse koroonaproovi ning 20 suri viiruse tõttu. 

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) väljendab oma muret seoses võimaliku varjatud epideemiaga Tansaanias. Huvi riigis toimuva vastu tõusis, kui mitmed valitsusametnikud hakkasid üksteise järel ära surema, vahendab BBC.

Tansaania poolautonoomse Zanzibari saare asepresident Seif Sharif Hamad suri kolmapäeval peale seda, kui tema partei mainis tema kokkupuudet koroonaviirusega. 

Ta oli Tansaania silmapaistvaim poliitik, kes oli avalikult teatanud, et tal on viirus. Riigiteenistuse juht John Kijazi suri samuti kolmapäeval, kuid tema surma põhjust ei avaldata. 

Maailma Terviseorganisatsiooni peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles oma avalduses: „Avaldame kaastunnet Tansaania õdedele ja vendadele Tansaania vanema juhi ja valitsuse peasekretäri hiljutise lahkumise puhul."

Seejärel tegi ta Tansaaniale üleskutse, et riik hakkaks Covid-19 juhtumitest teatama ja andmeid jagama.

„Andmete puudumisel on keeruline määrata viiruse leviku ulatust," ütles ta. Samuti väitis peadirektor, et välismaale reisivad tansaanlased on saanud positiivseid testitulemusi. 

6. veebruaril kirjutas BBC, et Tansaania elanik oli töölt koju jõudes tõbine - tal oli kuiv köha ja maitsekaotus. Mees viidi haiglasse, kus ta kõigest mõne tunni pärast ära suri. Talle ei tehtud koroonaviiruse testi. 

Riik, mis pole kuude kaupa viiruse kohta andmeid avalikustanud, väidab, et on "Covid-19 vaba".  

Tansaania ei kavatse enda elanikke vaktsineerida

President Magufuli oli juba varem viirust maha mänginud ja keeldunud võtmast meetmeid selle leviku pidurdamiseks. Samuti ütles Tansaania terviseminister selle kuu alguses, et Tansaania ei kavatse enda elanikke vaktsineerida.

Riigipea on ühtegi tõendit esitamata vätinud, et Covid-19 vaktsiinid võivad olla kahjulikud, ja on tungivalt soovitanud elanikel kasutada taimseid ravimeid, mida Maailma Terviseorganisatsioon pole ravimeetodina heaks kiitnud. 

„Kui valge inimene suutis vaktsiini välja mõelda, oleks ta pidanud praeguseks leidma vaktsiini ka AIDSi, vähi ja tuberkuloosi vastu," ütles Magufuli, kes on sageli avalikult välja öelnud, et on Lääne imperialismi vastu.

Kuid reedel, pidades riigiteenistuse juhi matustel kõnet, näis president Magafuli tunnistavat, et viirus tõepoolest ringleb Tansaanias. Ta ütles, et Tansaania alistas eelmisel aastal koroonaviiruse ja võidab ka sel aastal.

Seejärel innustas Magufuli inimesi nakkuse vältimiseks maske kandma. Kuid ta soovitas inimestel kasutada kohapeal valmistatud maske, öeldes tõenditeta, et mõned imporditud maskid ei ole ohutud.