Maailm

TEXASE ENNEOLEMATU KÜLM: veepuudus koormab haiglaid rohkem kui koroonaviirus (6)

Toimetas Valeria Filippova, 20. veebruar 2021 14:48
Joogivee jagamine Texases. Foto: Reuters/Scanpix
Texase arst Natasha Kathuria on praktiseerinud meditsiini 11 riigis, töötanud läbi 2014. aasta tormi “Snowmageddon” ja elanud üle eelmise aasta COVID-19 pandeemiapurustuse, kuid Texases toimuvast ägedamat nädalat pole ei tema ega teised artsid kunagi varem näinud.

Rekordilised külmad ilmad on vähendanud Texase laiahaardeliste haiglate vee- ja elektrivarustust. Elektri- ja veeteenused taastusid, kuid paljudes kodudes ja mõnes haiglas polnud neid reedel endiselt. Pool riigi elanikkonnast oli vee ohutuse tagamiseks kohustatud vett keetma. 

„Oleme ülekoormatud, palju rohkem kui COVID-iga,” ütles Kathuria, kes töötab mitmes Austini piirkonna kiirabis. „See süsteemi rike on meid täielikult raputanud nii EMO-s kui ka meie enda kodudes."

Paljud haigla töötajad on terve nädala viibinud meditsiiniasutustes - teades, et kodus pole sooja ega vett. Haiglates on olemas vähemalt elektrienergia generaatorid.

Mõni lasi vett paakide täitmiseks sisse vedada või palkas veetankereid. Teistel oli voolav vesi, kuid joomiseks see ei kõlvanud.

Austini, Houstoni ja Dallase piirkonna arstid nimetasid veepuudust oma suurimaks probleemiks. Dialüüsiaparaadid ei tööta ilma veeta, kirurgiaseadmeid ei saa steriliseerida ega lihtsalt käsi pesta.

Halvad teeolud takistasid abiosutamist haigetele

Kiirabiautod üritasid inimesteni jõuda lumistel koristamata teedel, sest Texase linnades on liiga vähe lumekoristusmasinaid ja mitte piisavalt palju soola. Erakorralise kiirabiteenuse arstid, kes helistavad rutiinselt kiirabi 911 hädaabinumbrile, et patsiente haiglatesse üle viia, pidid ootama üle üheksa tunni, kuni keegi saabus - kui keegi üldse tuli. 

Dr. Neil Gandhi ütles, et sellel nädalal oli Houstonis aegu, mil tervetes linnaosades lihtsalt polnud ühtki kiirabi.

Isegi järgmise nädala soojemate ilmaprognooside korral võib siiski olla meri probleeme purunenud veetorude ja muude kahjustustega. 

„Muretsesime, et kui päike välja tuleb ja temperatuur tõuseb, pole see veel tingimata valgus tunneli lõpus," ütles Kathuria.

Samal teemal

19.02.2021
ELU JÄÄKÜLMAS TEXASES: muumia kombel tekkidesse, madratsipoodi sooja
18.02.2021
JÄÄPURIKAD TOAS! Texase elanikud võitlevad enneolematu pakasega
15.02.2021
BRRR! Texase osariiki tabasid erakordne külmalaine, lumetorm ja elektrikatkestused

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee