Maailm

ELU JÄÄKÜLMAS TEXASES: muumia kombel tekkidesse, madratsipoodi sooja (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 19. veebruar 2021 20:21
Külma eest põgenenud perekond puhkab mööblipoe tugitoolidel.Foto: AP/Scanpix
USA lõunaosa tabanud hirmus külm, lumesadu ja miinuskraadid panevad kohalikud elanikud, kelle majad, elektrisüsteem ja teed pole selliste oludega harjunud, tõsiselt proovile. Asi on naljast kaugel, kahekohalised miinuskraadid võivad elektrita ning vaid soojaks ilmaks ehitatud hoonetes nõuda nii mõnegi texaslase elu...

Sajad tuhanded inimesed on endiselt elektrita. 92aastase Henry hooldaja Gemma räägib, et tema suurim mure on hoida vanahärra surnuks külmumast. Ta leidis majapidamisest neli tekki, et mees nendesse mässida – nagu mingi muumia, sõnab Gemma. Hooldaja elab Henryga koos ning ööseks katab ta sissemässitud vanakese veel ka rannalinadega. Öösiti on maja sisetemperatuur 0 kraadi Celsiuse skaalal. Mitmed Texase inimesed topivad akende vahele ning ukse ette rätikuid ja linu, et külma natukenegi kinni hoida.

7aastase poja isa Timothy räägib CNNile, et uurivad aeg-ajalt, kas mõnes restoranis on ehk elekter tagasi tulnud, et nad saaksid sinna sööma (ning ilmselt ka sooja) minna. Kodus pole neil reedese seisuga juba kolm päeva elektrit olnud. Sooja annavad küünlad. Suurem osa pere päevast möödub mitmekordse tekikihi all. Paljudel texaslastel puudub ligipääs toidule või puhtale joogiveele. Kohati mõlemile.

Heategijad jagavad hädalistele vett.Foto: AFP/Scanpix

San Antonio elanik Brenda tunneb erakordset tänumeelt selle üle, et tal on gaasigrill, millel saab süüa valmistada. Vetsupotti kallab ta vett aga naabri basseinist ning kui pudelivesi otsa saab, tuleb joogiks hakata lund kasutama, arvab Brenda. Nõudepesuks ta seda juba tarvitabki.

Leidub ka liigutavaid lugusid, nagu mööblipoodide kett Gallery Furniture, mis pakub oma poesaalides majutusvõimalusi. Inimestelt nõutakse ainult maski kandmist ja teistest Covid-19 nõuetest kinni pidamist. Omanik, hüüdnimega Mattress Mack (Madratsi-Mack) pakub soojaotsijatele ka süüa ja pudelivett. Inimesed võivad ööseks jääda puhkama saalis asuvatele näidistele.

Külma eest põgenenud inimesed Furniture Gallery poehallis.Foto: AP/Scanpix

Ootamatu külm ei mõjuta vaid Texase kahejalgseid asukaid. Üks heategevuskeskus päästis jäisest veest tervelt 4700 kilpkonna. BBC kirjutab, kuidas käre külm kilbikud sõna otseses mõttes kangeks ehmatas: nad olid liikumatud ning oleksid võinud uppuda.

Päästetud kilpkonnad.Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

18.02.2021
JÄÄPURIKAD TOAS! Texase elanikud võitlevad enneolematu pakasega

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee