Donald Trumpile ei meeldinud kaasvabariiklase Mitch McConnelli (paremal) sõnavõtt senatis.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. veebruar 2021 14:33
USA endine president Donald Trump alustas kaasvabariiklase Mitch McConnelli vastu ulatuslikku isiklikku rünnakut, kuna viimane ütles hiljuti, et Trump on jaanuaris toimunud Kapitooliumi rahutustes moraalselt vastutav. Kahe vabariiklaste juhtfiguuri vahel on tekkinud ilmselge lõhe, mis võib olla partei tulevikku arvestades märgilise tähtsusega.

Enamik vabariiklastest senaatoreid toetas eelmisel nädalal toimunud tagandamishääletusel Donald Trumpi. Nende seas oli ka Mitch McConnell, kes hääletas eelmise presidendi õigeksmõistmise poolt.

Siiski vihjas McConnell senati saalis peetud kõnes, et president peaks seisma silmitsi kriminaal- ja kohtuvaidlustega, sest ta vastutab endiselt kõige selle eest, mida ta ametiajal tegi. Tähtsa vabariiklase sõnul näitas Trumpi rahutusele eelnenud käitumine „tööülesannete häbiväärset hooletusse jätmist“.

Donald Trump esitas teisipäeval McConnelli suhtes krõbeda vastulause, milles nimetas parteikaaslast jonnakaks, pahuraks ja naeruväärseks vusserdiseks. Ekspresident mainis, et kui vabariiklastest senaatorid kavatsevad McConnelli selja taga püsida, pole neil tulevikus võidulootust, vahendab BBC. „Vabariiklaste partei pole enam kunagi au sees või tugev, kui selle eesotsas seisavad poliitilised „juhid“ nagu senaator Mitch McConnell,“ teatas Trump, kelle arvates ei tee parteikaaslane kunagi seda, mis oleks õige Ameerikale.

Kahe mehe omavahelised vaenulikud repliigid on tekitanud vabariiklaste pea kohale murepilvi – eriti seoses järgmisel aastal toimuvate vahevalimistega. Erakond üritab end koguda ja mullustest kaotustest üle saada, ent see ei pruugi osutuda lihtsaks. „Olen 2022. aasta [valimiste] pärast murelikum kui kunagi varem. Me ei taha omasid süüa. Me peame sellest üle olema,“ sõnas senaator Lindsay Graham.