Maailm

Valgevene politsei korraldas ajakirjanike ja aktivistide kodudes haaranguid (4)

Toimetas Aare Kartau, 17. veebruar 2021 10:05
Valgevene õiguskaitseametnikud korraldasid BAJ kontoris läbiotsimise.Foto: Reuters/Scanpix
Valgevene korrakaitseorganid korraldasid teisipäeval mitukümmend haarangut ajakirjanike, inimõiguslaste ja teiste aktivistide kodudes ning kontorites. Ametnike sõnul olid reidid osa valitsusvastaste massimeeleavaldustega seotud uurimisest, vahendab Deutsche Welle.

Igal nädalavahetusel toimuvaid meeleavaldusi on korraldatud Valgevenes pärast 9. augustil toimunud vastuolulisi valimisi. Võimud on reageerinud protestijate suhtes karmilt – kinni on peetud kümneid tuhandeid meeleavaldajaid ja opositsiooni toetajaid.

Samal teemal

Teisipäeval toimunud haarangute käigus võeti teiste seas sihtmärgiks Valgevene ajakirjanike assotsiatsiooni (BAJ) juht Andrei Bastunets, kes ka ajutiselt vahistati. BAJ andmete kohaselt arreteeriti kogu eelmise aasta jooksul riigis ajakirjanikke lausa 477 korral. Paljusid neist ootavad kriminaalsüüdistused.

Inimõiguste organisatsioon Viasna teatas, et ka nende liikmete kodudes toimusid läbiotsimised. Võimud arestisid telefone ja muid seadmeid ning mitmed ühenduse liikmed peeti kinni.

Euroopa Liidu välisasjade- ja julgeolekupoliitika esindaja Peter Stano sõnas, et Valgevene võimude käitumine on vastuvõetamatu. Ta kirjeldas haaranguid põhivabaduste ja inimõiguste rikkumisena. „Toimunud on sadu poliitiliselt motiveeritud kohtuprotsesse. Valgevenelastele on keelatud kõige põhilisemad õigused, sealhulgas õigus ausale kohtupidamisele ja inimlikule kohtlemisele vahi all,“ sõnas Stano. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee