Kapitooliumi rahutuste käigus hukkus viis inimest.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 16. veebruar 2021 09:18
USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi teatas, et kongress loob 6. jaanuaril toimunud Kapitooliumi rünnaku uurimiseks välise ja sõltumatu komisjoni, vahendab BBC.

Nädalavahetusel otsustas senat mõista õigeks endise presidendi Donald Trumpi, keda süüdistati oma toetajate vägivallale õhutamises. Kuid sellele vaatamata soovivad demokraadid ja mõned vabariiklased korraldada rahutuste uurimiseks sõltumatut uurimist, mille eeskujuks on 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutele järgnenud juurdlus.

„Peame jõudma tõeni, kuidas see juhtus,“ mainis Pelosi. Tema sõnul uurib komisjon rünnaku fakte ja põhjuseid, ning annab nende kohta aru. Teadaolevalt on USA armee kindralleitnant Russel Honore hinnanud rünnaku valguses viimastel nädalatel Kapitooliumi julgeolekuvajadusi. Sellest on seni selgunud, et kongress peab paigutama täiendavaid rahalisi vahendeid oma liikmete ja Kapitooliumi turvalisuse tagamiseks.

Mitmed vabariiklased on avaldanud toetust viie hukkunuga lõppenud rahutuste sõltumatule uurimisele. Nende seas on ka Trumpi lähedane liitlane senaator Lindsay Graham. Ta mainis kohalikule meediale, et president kandis 6. jaanuari sündmuste osas teatavat süüd. „Tema valimistejärgne käitumine oli ülepingutatud. Vajame 9/11 komisjoni, et teada saada, mis juhtus. Peame veenduma, et see ei korduks enam kunagi,“ teatas Graham.