Kommentaar

Ants Erm | Meie vanemad ja vanavanemad väärivad paremat saatust! (20)

Ants Erm, Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur, Põhiseaduse assamblee liige, 15. veebruar 2021 12:47
Foto: Matti Kämärä / Sotsiaalministeerium
Meil oli jaanuaris koroonasurmasid sama palju kui eelmisel aastal kokku. Praeguse hapra tasakaalu juures sureb „tänu“ koroonale iga päev viis inimest.  Seejuures võib see tasakaal katkeda kiiremini, kui valitsus on suuteline reageerima. Tsiteerin reedest uudist (ERR):  „Lääneranna vallas tõusis koroonaviirusesse nakatumisnäit 300 pealt üheksa päevaga 1400 peale“ ja terviseameti pressiesindaja Merilin Verniku vastusest sellele - „  Lääneranna valla puhul ei ole tegemist sugugi kõrgeima nakatumisnäitajaga Eestis. Näiteks Pärnus on nakatumisnäit 2530 ja Maardu linnas 1767“. Ja ongi kõik – et mis te virisete, mujal on veel hullem!

Kuivõrd olen alates detsembri algusest salvestanud Harjumaa omavalitsuste koroonanäitajaid, siis Maardu näitaja ei olnud mulle üllatuseks (tänaseks on see jõudnud vahemikuni 1944 kuni 2002), aga Pärnu oli täielik šokk. Ja nii terviseamet kui valitsus on vait! Mitte keegi ei hoiata inimesi, millise pommi otsas nad toimetavad.

Ilmselgelt on olukord Maardus kontrolli alt väljas, samuti järgivad naabrite, Jõelähtme ja Viimsi, trendid  nädalase hilinemisega Maardu trendi. Mis edasi? Kas ainult jälgime? Ja jälgimine vajab päris tõhusat tegemist, sest taastataval kujul andmed valdade ja linnade kohta polegi saadaval.

Tänu karmidele piirangutele on nii mõnedki riigid, nt. Norra (69),  Soome (94), Ukraina (123), Kreeka (136), hoidnud teise laine faktiliselt ära või tulnud tipust jõudsalt alla: Leedu (249), Iirimaa (284), Ühendkuningriik (362), USA (477).

Meie oma tänaseks järjekordselt 600 piiri ületanud nakatumisnäitajaga (14 päeva jooksul 100 000 kohta) oleme varmad tegema etteheiteid oma naabritele, paraku ei taha me näha palki enda silmas – miks peaks Soome riik eestlasi vabalt maale lubama, kui Eesti nakatumistase on 6,5 korda kõrgem kui Soomes?

Jääb mulje, et meie valitsus loodab vaid vaktsiinidele, aga praeguse tempo juures – ja ei ole just väga alust loota, et see oluliselt kasvada saaks – on meil 1. juuliks kaitstud ~ 125 000 inimest ehk iga kümnes Eesti elanik. Vaktsiin aitab haigust kergemalt läbi põdeda, aga ei ole tehtud kindlaks, et vaktsineeritu peale kerget põdemist ei jää viirusekandjaks.

Ka ei ole teada, milliseid tagajärgi läbipõdemine endaga kaasa toob – vanematel inimestel, meenutagem kasvõi ühte esimest nakatunut Enn Veskimägi, võtab taastumine väga palju aega ja vaeva, ka on teada mitmeid sportlasi, kes ei saa  oma endist vormi enam tagasi. Vaatame tõele näkku – vaktsiin aitab hooldekodusid ja haiglaid, eesliinitöötajaid, aitab hoida riigi toimivana, aga ei peata veel niipea viiruse levikut. Leviku tõkestamiseks aitavad vaid piirangud – seda näitab nende riikide valus kogemus, kes on juba põrgust läbi käinud ja välja tulnud.

Hiljuti lugesin, et Eestil jäi koroonakriisi tõttu välisturistidelt saamata miljard eurot. Ega see uudis vale ei ole, aga kui on ikkagi käimas maailmasõda koroonaga, siis on majanduslikud kaotused paratamatud, sest vastasel korral võime kaotada kõigepealt tuhanded inimelud ja siis veel miljardid eurod lisaks. Valitsust on süüdistatud välisturismi ja kõrtside väljasuretamises, aga kuni me ei saa viirust kontrolli alla, ei tule siia ka välisturiste.Ja ei oodata ka meid, eestlasi, kusagil – igas riigis on ju sama mure!

Ehk oleks siiski mõistlik riik kuuks paariks lukku panna, säästa inimelusid, ja siis restart teha, selle asemele, et vinduda, nagu me juba novembri algusest teinud oleme. Ei meeldi luku taga olemine ka mulle - kellele meeldiks - aga kui muidu ei saa?

Noorema põlvkonna vaatevinklist on koroona tõttu lahkunud enamasti muldvanad, aga nad on meie vanemad ja vanavanemad, nad on põlvkond, kellele tänu meil täna Eesti vabariik on! Nad väärivat paremat saatust. Inimõigusi, sh õigust elule järgiv riik ei tohiks sellist suhtumist lubada!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee