Maailm

Kosovo valimised võidab ülekaalukalt sotsiaaldemokraatlik opositsioonipartei 

Toimetas Aare Kartau, 15. veebruar 2021 12:23
Vetevendosje partei toetajad.Foto: EPA/Scanpix
Esialgsete tulemuste kohaselt võidab pühapäeval toimunud Kosovo parlamendivalimised progressiivne opositsioonipartei Vetevendosje. Selline valik ei aita ilmselt lahendada kümneid aastaid kestnud territoriaalvaidlust Kosovo ja Serbia vahel.

Riikliku valimiskomisjoni esialgne tulemus, mis tugines ligi 90%-le loetud häältest, paigutas juhtpositsioonile vasakpoolse Vetevendosje, mille saagiks on seni 47,8%. Teine opositsioonierakond Kosovo Demokraatlik Partei on 17,3%-ga teisel positsioonil. Valitsev partei Kosovo Demokraatlik Liiga kogub ilmselt vaid veidi üle 13% häältest. 

Samal teemal

Kokku osales valimistel umbes 1,8 miljonit inimest. Esialgsete tulemuste kohaselt ei taga Vetevendosje Kosovo 120 liikmega parlamendis ilmselt enamust ja peab leidma valitsuse moodustamiseks koalitsioonipartneri. 

Vetevendosje juht Albin Kurti, kes oli eelmisel aastal viieks kuuks ka peaministriametis, on pälvinud toetust lubadustega võidelda riigis lokkava korruptsiooniga. Samuti on ta seisukohal, et Serbiale – kes kaotas 1999. aastal Kosovo üle kontrolli – ei tohiks teha omavahelistes dialoogides mingeid kompromisse.

45aastane Kurti mainis pühapäeva õhtul ajakirjanikele, et tema peamiseks prioriteediks on õiglus ja töökohtade loomine – suhtlus Serbiaga pidi aga jääma tagaplaanile. Kuna kolmandik Kosovo tööjõulisest elanikkonnast on töötud ja sisemajanduse kogutoodang on äärmiselt madal, on jätkuvalt tegu Lääne-Balkani piirkonna vaeseima riigiga.

Serbia, kelle selja taga seisab Venemaa, ei tunnusta Kosovo iseseisvust – viidates vajadusele kaitsta serblastest vähemuse õigusi. Euroopa Liidu ja USA läbirääkijad ei ole suutnud saavutada kompromissi, mis võimaldaks Kosovol ühineda rahvusvaheliste organite, näiteks ÜRO ja NATOga. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee