Maailm

Kreml hirmutab: Navalnõi pooldajate andmed internetis (3)

Ohtuleht.ee, 14. veebruar 2021 19:33
Inimkett MoskvasFoto: AP/Scanpix
Päev enne seda, kui Aleksei Navalnõi pooldajad pühapäeval kogunesid aktsiooni „Armastus on tugevam kui hirm“ raames tänaval inimkettidesse ja süütama küünlaringe koduõuedes, lekitati suhtluskeskkonda Telegram ligi 30 000 inimese isikuandmed koos telefoninumbritega, väites, et need isikud on seotud Navalnõi staapidega eri piirkondades.

Telegram on Venemaal peamine kanal, mille kaudu levivad teated meeleavalduste ja opositsioonilise tegevuse kohta ja väidetavalt pole jõustruktuurid suutnud selle šifreeritud kanaleid lahti murda. Enne pühapäevaseid aktsioone püütigi nüüd vastaliste eestvedajaid hirmutada: me teame teist kõike!

Samal teemal

Kommersant ja opositsiooniline telekanal Dožd tutvusid isikuandmete nimekirjaga ning selgitasid välja, et erilist vaeva selle koostamisel ei nähtud. Andmed on korjatud Telegrami avalikult poolelt ja ainult nende inimeste kohta, kes ise oma andmed ja telefoninumbri üles riputasid. Juba esimesel pilgul selgus, et osalt on tegu jaanuarikuistel meeleavaldustel vahistatutega, osalt juhuslikult valitutega, kes pealegi eitasid igasugust koostegutsemist Navalnõi staapidega. „Nimekirja võetud inimeste kohta uuriti andmeid nende poliitilise kuuluvuse kohta ühes või teises opositsioonirühmituses, aga sagedamini lihtsalt vaadati, kuidas nad on uudiseid kommenteerinud või hinnanud,“ arvab Kommersandiga kõnelnud eriprojekti GK InfoWatch analüütik Andrei Arsentjev. 

Samas kinnitas firmaomanik Igor Bederov, et ta on kogunud täieliku andmeportfelli 40 miljoni Telegrami kasutaja kohta ja andnud tasuta Venemaa jõustruktuuride kasutusse. Kommersandi järelepäringule sarnase koostöö kohta ei vastanud siseministeeriumi ega rahvuskaardi pressiteenistused.

Raadiojaama Ehho Moskvõ esialgsel teatel polnud küünla- või taskulambivalgusprotestid Kaug-Ida ja Siberi linnades kuigi massilised. Inimkette kogunes nii Moskvas (pildil) kui ka Peterburis kümnete või sadade osalejatega. Politsei valdavalt noorte inimeste toimetamistesse ei sekkunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee