Meeleavaldus Venemaa saatkonna ees.Foto: Erki Parnaku
Ohtuleht.ee 14. veebruar 2021 19:42
Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi toetajad korraldasid pühapäeval kogu Venemaal elamuhoovides küünlavalgusel meeleavaldusi. Opositsionääri toetuseks korraldati meeleavaldus ka Tallinnas, Venemaa saatkonna ees. 

Kell 18 saatkonna ees kogunenud meeleavaldajad süütasid küünlad ja nõudsid Navalnõi ning teiste Venemaa poliitvangide vabastamist.

Olukord Venemaal

Navalnõi liitlased kuulutasid tänavaproestides välja seisaku kuni kevadeni pärast seda, kui viimastel nädalatel arreteeriti opositsioonipoliitiku vahistamise ja vangistamise vastastel meeleavaldustel tuhandeid inimesi, vahendab Reuters.

Protestijad kutsusid inimesi siiski üles Navalnõi vastu solidaarsust avaldama ja kogunema sõbrapäeva õhtul 15 minutiks oma koduhoovidesse, et lehvitada mobiiltelefonide taskulampide ja südamekujuliste küünaldega.

„Vladimir Putin on hirm. Navalnõi on armastus. Just sellepärast me võidame,” kirjutas Navalnõi üks lähemaid liitlasi Leonid Volkov Twitteris, kutsudes inimesi üles kogunema.

Navalnõi peeti kinni eelmisel kuul pärast naasmist Saksamaalt, kuhu ta toimetati ravile seoses mürgitamisega kodumaal. Tema tingimisi karistus asendati 2. veebruaril kahe aasta ja kaheksa kuu pikkuse reaalse vangistusega.

Opositsiooniliider süüdistab mürgitamises Putinit ja lääneriigid kaaluvad uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone. Kreml eitab igasugust seotust ja kahtleb Navalnõi mürgitamises.

Teised aktivistid on kutsunud üles naisi täna pärastlõunal Moskva tänavatele kogunema, moodustamaks inimketti julgeolekujõudude vägivalla ohvriks langenud Navalnõi abikaasa Julia toetuseks, kes kohaliku meedia teatel lendas sel nädalal koos lastega Saksamaale.

Vene võimud hoiatasid juba neljapäeval, et sel nädalavahetusel loata kogunemistest osa võtvaid inimesi ähvardab kriminaalkaristus.