EI USALDA: Keskerakond hakkab kontrollima annetusi, mis küündivad tuhande euroni.Foto: Kollaaž (Martin Ahven, Tiit Tamme)
Marvel Riik 14. veebruar 2021 10:52
Värskelt loodud finantsjärelevalve komisjonis hakkavad Keskerakonna aseesimees Tanel Kiik, endine peasekretär Jaak Aab ja äsja politseistruktuuridest tulnud Kristian Jaani kontrollima kõiki annetusi, mille summad küündivad vähemalt tuhande euroni. „Meie eesmärk on parandada järelevalvet ja kontrolli väiksemate summade puhul,“ selgitas otsuse tagamaid partei peasekretär Andre Hanimägi.

Tanel Kiige juhitav komisjon hakkab korda majja looma Keskerakonna rahaasjades, sest lisaks sissetuleva raha kontrollimisele, hakatakse erakonna juhatusele andma ülevaateid eelarve täitmisest ning kuidas rahalist olukorda paremuse poole triivida.

Keskerakonna peasekretäri Andre Hanimäe sõnul hakkab komisjon koos temaga ja erakonna bürooga uurima ka annetusi, mis küündivad ühes kalendrikuus tuhande euroni. Varasemalt võttis partei uurida pangaülekandeid, mis küündisid vähemalt 3000euroni.

„Tegemist on väga tugevate inimestega omades valdkondades,“ selgitas Hanimägi järelevalvekomisjoni koosseisu. „Tanel Kiik ja Jaak Aab on erakonna juhatuse liikmed, Kiik ka aseesimees. Kristian Jaani kui uus inimene näeb asju kõrvalt paremini, sealhulgas arvestades tema politseisüsteemi tausta.“

Hanimägi lisas, et kõik erakonnad kontrollivad omal käel annetusi nii palju kui neil seda on võimalik teha. Erakondlik uurimine tähendab üldjoontes seda, et annetajalt küsitakse, kas tegu on maailmavaatelise annetusega ja kas annetajal on ikka piisavalt finantse, et selliseid samme teha.

Mullu juunis otsustas Keskerakond tagastada 50 000 euro suuruse annetuse, kuna sellega seoses oli kerkinud vastamata küsimusi. Nimelt laekus 2020. aasta 22. jaanuaril Keskerakonna pangakontole kaks 25 000 euro suurust annetust vähetuntud Tartumaa ettevõtjal Jana-Helen Juhastelt, kel polnud parteiga mingit seost, pigem oli ta endise Rahvaerakonna liikmena sattunud hoopis EKREsse. Ka polnud Juhaste ettevõtetel sellist  rahavoogu, mis näidanuks, et nii suure rahaga Keskerakonna toetamine olnuks naisele jõukohane.