Trump 2020. aasta oktoobris.Foto: AP/Scanpix
Greete Kõrvits 14. veebruar 2021 03:00
Nagu võiski oodata, ei mõistnud senaatorid ekspresident Donald Trumpi süüdi 6. jaanuari rahvarahutuste ja Kapitooliumihoonesse tunginud masside ülesässitamises.

See tähendab ka, et teda ei tagandatud (tagantjärele) ametist ning hetkeseisuga võib ta ka 2024. aasta presidendivalimistel uuesti üritada. USA presidendil võib olla kuni kaks ametiaega, miski ei sätesta, et need peavad järjest olema.

Häältetulemus Trumpi vastu oli isegi üllatavalt kõrge - 57 : 43. Sajaliikmelises kojas on kohad praegu kahe partei vahel võrdselt jagunenud ning süüdi mõistmiseks oleks olnud vaja 67 häält.

Küll aga tuli otsus, ehkki selle tulemus polnud ootamatu, üllatavalt kiiresti. Senat otsustas nimelt loobuda suulistest tunnistustest ning piirdus vaid kirjalike avaldustega. Ühest neist ilmnes, et 6. jaanuaril, mil Trumpi parteikaaslane, kongresmen Kevin McCarthy presidendile helistas ja palus tal rahva rahustamiseks midagi ette võtta, hakkas Trump vastu ajama ja üritas McCarthyt uskuma panna, et need on vasakpoolsed, kes Kapitooliumis möllavad. McCarthy vastas, et tegemist on siiski presidendi enda pooldajatega, mille peale Trump sõnas: "Nojah, Kevin, ju siis on need inimesed valimiste pärast rohkem ärritunud kui sina."

Järgnes kisamatš kahe mehe vahel. "Kelle kuradiga sa omast arust räägid?!" käratas Trump McCarthyle, kui too karjus, et märatsejad tungivad kohe akendest tema kabinetti sisse. Näib, et sellest kõnest olid teadlikud paljud vabariiklased ning nii mõnigi kongresmen tunnistas CNNile salamisi, et tegelikult tundus neile, et president hülgas tol päeval oma kohustused.

On ka neid, kes oma arvamust enda nime alt kõneledes tagasi ei hoia. Vabariiklasest kongresmen Herrera Beutler utsitas reedel kõiki, kaasa arvatud endist asepresident Mike Pence'i, kellel 6. jaanuaril Trumpiga mingi kontakt oli, või midagi teavad, sellest viivitamatult teada andma. Beutleri sõnul on tal 6. jaanuari sündmustest rääkides raske sõnades viisakaks jääda ja mitte roppusi kasutada.

President Trump ise nimetas omapoolses pöördumises kogu ametist tagandamise protsessi nõiajahiks.