Maailm

Vaktsiini kasutuselevõtt võib kriisi pikendada (12)

Toimetas Valeria Filippova, 13. veebruar 2021 14:36
Pilt on illustreeriv.Foto: Reuters/Scanpix
Covid-19 pandeemia ei lõpe tõenäoliselt enne, kui vaesematel riikidel on juurdepääs vaktsiinidele, hoiatasid Lanceti meditsiiniajakirjas kirjutavad teadlased.

Artiklis öeldakse, et vajatakse enneolematult palju doose, kuid vaesematel riikidel puuduvad vahendid, et seda endale lubada ja rikkamad riigid on varunud varusid, vahendab BBC.

Eksperdid soovivad näha tootmise kasvu ja annuste taskukohast hinda. See on viimane hoiatus, et niinimetatud "vaktsiiniline natsionalism" seab ohtu elusid. 

Lisaks kriisi pikendamisele suurendab vaktsiinide kättesaadavuse puudumine Lanceti artikli kohaselt edasiste mutatsioonide tekkimise ohtu.

„Kui vaktsiine ei jaotata õiglasemalt, võib kuluda aastaid, enne kui koronaviirus viiakse ülemaailmsel tasandil kontrolli alla," ütles juhtiv autor Olivier Wouters Londoni majanduskoolist.

Rikkad riigid võtavad endale 70% annustest

Vähem kui aasta jooksul on välja töötatud mitu vaktsiini, mida Lanceti artikkel nimetab "erakordseks saavutuseks".

Kuid üksikute annuste hinnad varieeruvad tohutult: odavaim maksab umbes 5 dollarit, kõige kallim üle 60 dollari. Mõnda saab hoida toatemperatuuril, teised vajavad spetsiaalset varustust, et neid madalal temperatuuril hoida.

Ja rikkamad riigid ostavad suurema osa annustest - aruande hinnangul on nendel riikidel 70% annustest - eksperdid hoiatavad puudujääkidest vaesemates ja keskmise sissetulekuga riikides järgmistel aastatel.

„Maailm vajab nüüd rohkem Covid-19 vaktsiinide doose, kui seda on tehtud kõigi teiste ajaloos olevate vaktsiinide jaoks, et nakatada piisavalt inimesi ülemaailmse vaktsiinimmuunsuse jaoks," öeldakse ajakirjas. 

Tulenevalt sellest, et rohkem vaktsiine on heaks kiidetud, soovitavad autorid need rakendada vastavalt kohalikele vajadustele - näiteks võivad üheannuselised vaktsiinid olla paremad vaesematele riikidele, kellel puuduvad külma tarneahelad või registrid, mis on vajalikud kahte doosi nõudvate vaktsiinide jaoks.

Samal teemal

12.02.2021
GRAAFIKUD | KOROONAVAKTSIIN KERES, AGA MIS EDASI? Vaata, kuidas on nakatumine muutunud usinalt kaitsesüstivates riikides ning mis on juhtunud Eestis
12.02.2021
VAKTSINEERIDA VÕI MITTE? Arst soovitab, kuidas peaksid käituma allergikud
10.02.2021
Euroopa Komisjoni president tunnistas vigu vaktsiinitarnes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee