Eesti uudised

Tallinnast leitud luigel tuvastati eriti ohtlik lindude gripp (1)

Toimetas Triinu Laan, 12. veebruar 2021 17:36
Foto: Kaarel Tigas
Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokkluigel tuvastati eriti ohtlik lindude gripi viiruse tüvi, mis inimestele ohtu ei kujuta.

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on tegemist esimese sellelaadse leiuga Eestis. „Amet uurib igal aastal nii kodu- kui ka mets- ja veelinde ning seni lindude grippi tuvastatud pole.“

Samal teemal

Kõrge patogeensusega lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suurt suremust.

„Kuna selle haiguse vastu puudub vaktsineerimise võimalus ja ravi, siis tuleb nakatumisest hoidumiseks oma kodulinde hoida sisetingimustes. Haigestumise korral tuleb viiruse leviku vältimiseks linnud hukata ning sööt, söödanõud, jäätmed ja muu materjal, mis võivad olla viirusega saastunud, nõuetekohaselt töödelda või hävitada. Kogu eeltoodud tegevus toimub põllumajandus- ja toiduameti järelevalveametniku kontrolli all. Uued linnud saab ruumidesse tuua peale täielikku puhastust ja desinfektsiooni,“ selgitas Kalda.

Linnugripi peamised sümptomid on harja, lokutite ja näopiirkonna turse; isutus, uimasus kõhulahtisus; linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks ja munatoodangu järsk langus.

Kodulinude kaitsmiseks soovitab põllumajandus- ja toiduamet hoida linde siseruumis ning väldi igasugust kokkupuudet metslindudega; mitte lasta kõrvalisi isikuid oma lindude juurde;  enne lindude juurde minemist ja nende toitmist tuleks pesta käed ning vaheta riided ja jalanõud. Ebatavalise suremuse märkamisel tuleks teavitada veterinaararsti. Välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Lindude grippi on tuvastatud 27s Euroopa riigis ning haiguse tõttu on sellel aastal hukatud või hukkunud ligi 3,5 miljonit kodulindu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee