Foto: Teet Malsroos
Elis Kusma, arvamustoimetaja 12. veebruar 2021 18:54
Väärteomenetluse ümberkvalifitseerumine kriminaalasjaks pole kõikuma löönud keskerakondlaste usaldust riigivara oma huvides kasutamise tõttu haridusministri ametist tagasi astunud Mailis Repsi vastu: samal päeval, kui prokuratuuri käik avalikuks tuli, valisid riigikogu keskerakondlased Repsi oma fraktsiooni juhiks. Küll aga on käimasolev uurimine sulgemas teisi uksi: oravatega koalitsiooniläbirääkimiste laua taga istunud Reps ei saanud ministriks, kaheldav on tema tõusmine presidendikandidaadiks – viimast otsib Keskerakonna juht Jüri Ratas nüüd sotsiaalmeedia abil.

„Koroonarünnaku“ valehäire

Kui süüdlase tabamisega peaks kuriteomüsteerium olema lahendatud, siis PERHi ülemarsti Peep Talvingu rünnaku asjaolud on pärast tagaotsitavate väljailmumist läinud hoopis hämaramaks: paika ei pidanud oletus, et ründajateks on Talvingu tööga teadusnõukojas rahulolematud koroonapiirangute vastased; takkapihta tunnistas allilmas tuntud süüdimõistetu, et tegu olnud tööõnnetusega – tegelik sihtmärk olnud keegi teine.

Alandus liidab?

Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Josep Borrelli visiit Moskvasse oli kõike muud kui edulugu: vangistatud opositsioonijuhi Aleksei Navalnõiga tal kohtuda ei õnnestunud, visiidi ajal saadeti välja kolm ELi diplomaati väidetavalt Navalnõi toetusmeeleavaldusel osalemise eest ning Venemaa välisministriga ühine pressikonverents kukkus välja selliselt, et kriitikatule alla jäi eelkõige Borrell ise. Ent kas oma esindajas pettunud liikmesriigid jõuavad nüüd üksmeelele selles, et Venemaale mõjuvad üksnes sanktsioonid?

Lõpparve prokuratuuriga

Endise peaprokuröri Lavly Perlingu vabatahtlik lahkumine prokuratuurist tuleb üllatusena pärast seda, kui prokuratuuri eetikanõukogu oli juba mitu kuud tagasi tauninud tema toetajaliikmeks olemist Isamaa Parempoolsete ühendusele. Prokuratuurist lahkumise hinnaks on prokuröri eripension, mille saamiseks vajalikust staažist lahutasid Perlingut vaid mõned kuud. Spekulatsioonid ei vaibu selle üle, kas ametist lahkujal on uus väljakutse juba valmis vaadatud – miks mitte just poliitikas.

Kellele usaldad oma raha?

Hoiu-laenuühistu ERIALi loobumine finantsteenuse osutamise litsentsist ja saneerimise taotlemine on loogiline jätk juhatuse liikmete kahtlustamisele investeerimiskelmuses ja omastamises ning sellest tulenevale usalduskriisile, mis pani hoiustajaid oma sääste kiirelt välja nõudma. Selline asjade käik peaks aga hoiatusena mõjuma kõigile neile, kes võtavad investeerimisriski näiteks pensionisambast vabaneva rahaga – kontrollikohustus lasub eelkõige investeerijal endal.