Eesti uudised

Ajuteadlane Jaan Aru hoiatab: nutiseadmed raiskavad lapse aju ja aega 

Kaire Kenk, 11. veebruar 2021 20:15
LAPSED ON VASTUVÕTLIKUD: „Kiindumust nutiseadmetesse võib võrrelda nende magusalembusega. Lastele meeldib palju maiustusi süüa, aga me ju ei arva, et las sööb nii palju kommi kui ise tahab. Et äkki saab temast kommivabriku juht või uue šokolaadi-idufirma asutaja,“ ütleb ajuteadlane Jaan Aru.Foto: Vida Press
„Ainuüksi nutiseadmete ärakeelamine lastele ei lahenda probleemi. Lapsevanemad peavad mõistma, mida me ühiskonnana kaotame, kui anname väikestele lastele nutiseadmed. Iga laps peab ise aru saama, mida ta kaotab, kui ta on nutiseadme ori. Me tahame, et lapsed oleksid ise nõus nutiseadmetes olemise aega vähendama. Me tahame, et kodune keskkond soodustaks seda, et lapsel oleks nutiseadmetele alternatiivi,“ ütleb Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi kaasprofessor Jaan Aru.

„Iga lapse aju on midagi erilist ja paljudest praegu koolis või lasteaias käivatest lastest võivad kunagi saada uued Arvo Pärdid või muud ägedad isiksused, kes ühel või teisel viisil maailma muutma hakkavad. Iga lapse ajus on tohutult suur potentsiaal, aga me ei tea täpselt, millise lapse ajus ja me ei tea, kuidas seda potentsiaali tema ajust kätte saada,“ ütleb Aru.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16.11.2020
Ajuteadlane Jaan Aru: emotsiooniostude psühholoogilised tagamaad leiab loomade käitumisest
25.09.2020
AJUTEADLANE JAAN ARU: maksimaalselt kasutame oma aju ühe-kaheaastaselt
20.07.2020
NEUROTEADLANE JAAN ARU: oleme tehisintellektile sarnasemad, kui me arvame
23.10.2019
Ajuteadlase Jaan Aru viis soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks