Sisuturundus

Kuidas pensionikogujana rohepöörde trendist kasu lõigata 

LHV, 12. veebruar 2021 10:45
Foto: Envato Elements
Väidetavalt on roheline värv inimsilma jaoks üks kõige rahustavamaid toone, sest see on looduse värv ning seostub kasvu ja harmooniaga. Veel võib roheline värv tuua esimese hooga mõtteisse raha ning ambitsioonikuse. Kõik need märksõnad on enda alla koondanud uued LHV rohelised pensionifondid.

Mõistet „rohepööre“ on just viimasel aastal laialdaselt hakatud kasutama, olgugi et kliimasoojenemisega on võideldud aastakümneid. Põhjuseid, miks lugeda just eelmist aastat süsiniku jalajälje kasvu pidurdamisel murranguliseks, leidub mitmeid.

Samal teemal

Üheks oluliseks teguriks on tehnoloogiline areng. Päikese ja tuule abil toodetud energia on fossiilkütustelt võtnud tasapisi turuosa ära juba mõnda aega, kuid alles eelmisel aastal muutus taastuvatest allikatest pärit elekter suuremates riikides odavamaks kui kivisöest või maagaasist toodetud elekter.

See innustab kasutama rohkem keskkonnasõbralikumat tehnoloogiat, kuid üleminek ei toimu üleöö. Kui Rahvusvahelise Energiaagentuuri kohaselt toodeti 2019. aastal maailmas umbes 81% elektrist fossiilsetest kütustest, siis 2040. aastaks prognoositakse selle osakaalu alanemist 56% peale. Taastuvatest allikatest – peamiselt tuulest ja päikesest – toodetud elektri maht peaks järgmise kahekümne aasta jooksul seitsmekordistuma. 

Rohepöörde teine peamine katalüsaator peitub riikide agressiivsemates tegevusplaanides vähendada kasvuhoonegaase. Euroopa Liit tahab vähendada 2030. aastaks kasvuhoonegaase vähemalt 55% ja muutuda 2050. aastaks kliimaneutraalseks. USA, Jaapan, Suurbritannia ja mitmeid teised riigid on süsinikuneutraalsuse eesmärgi seadnud samuti 2050. aastale, Hiina tahab seda saavutada 2060. aastaks. 

Kliima- või süsinikuneutraalsus tähendab seda, et atmosfääri paisatav kasvuhoonegaaside kogus on neutraliseeritud. Taastuvate loodusvarade suurem rakendamine energiasektoris on vaid üks osa eesmärgini jõudmisel. Seda panust on vaja kõikidest majandussektoritest, hõlmates näiteks puhta transpordi arendamist ja kasutuselevõttu, hoonete energiaefektiivsuse parandamist, põllumajanduse keskkonnasõbralikkuse tõstmist, mere-, maa- ja metsakaitset, kaupade valmistamisel ringmajanduse mudeli suuremat rolli.

Kõik eelnev annab põhjust eeldada, et rohelise energia ning jätkusuutlikkuse valdkonnas jääb taganttuul puhuma veel mõnda aega.

LHV rohelised pensionifondid

Nendest pikaajalistest kasvutrendidest kasusaamiseks tõi LHV eelmise aasta märtsis turule rohelise II samba fondi, mille investorite arv oli tänavu jaanuari lõpuks kasvanud 4700ni. Fond saab teha vaid selliseid investeeringuid, mis on vastutustundlikud, keskkonnasõbralikud, rohelised, eetilised, jätkusuutlikud, kliimamuutuste vastased, orienteeritud ressursisäästlikkusele või peavad olema muudest investeerimisvõimalustest väiksema kasvuhoonegaaside jalajäljega.

Kui vaadata fondi investeeringutesse detailsemalt sisse, siis näeme, et detsembri lõpu seisuga oli umbes 19% varadest paigutatud erinevatesse jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse börsil kaubeldavatesse fondidesse, 41% valdkondlikesse rohefondidesse ning 39% rohelistesse üksikinvesteeringutesse.

Viimastest investeeringutest võiks näiteks välja tuua Eestis ja Poolas päikese- ja tuuleparke arendava Sunly võlakirjade soetamise ning Eesti metsainvesteeringu positsiooni suurendamise Birdeye Capitali metsafondis. Aktiivselt tehakse investeeringuid välismaistesse börsifirmadesse, kes on orienteeritud ühel või teisel viisil ühiskonna süsiniku jalajälje vähendamisele.   

Detsembris lõi LHV samasugustest põhimõtetest lähtuva III samba fondi Roheline Pluss, et soovi korral oleks kõigil võimalus rohesektorisse täiendavalt investeerida. III sammas on üks maksuefektiivsemaid viise pensioniks kogumisel, sest teatavasti tagastab riik 20% tulumaksu fondi sissemakselt, mis ei ületa 15% inimese brutosissetulekust või 6000 eurot aastas.  

Tutvu lähemalt LHV II samba pensionifondidega Roheline ja III samba fondiga Roheline Pluss.

LHV pensionifonde valitseb AS LHV Varahaldus. Tutvu LHV pensionifondide prospekti ja põhiteabe dokumentidega lhv.ee ja pea nõu asjatundjaga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee