Repliik

Küsimus | Terviseamet ei karista pidutsejaid, sest pidas ka ise pidu? (3)

Arvamustoimetus, 11. veebruar 2021 18:47
Foto: Aldo Luud
Millisele otsusele jõudis terviseamet Saaremaal spaas möödunud aasta lõpul toimunud 250 osalisega sünnipäevapeo asjus, kus rikuti mitmeid koroonaaja nõudeid? Pidu sai kuulsaks sellega, et seal osales ka reformierakondlasest riigikogu liige Kristina Šmigun-Vähi, kes põhjendas oma sealviibimist, et „kui meie pere üks lähedasemaid sõpru kutsub oma juubelile, siis me muidugi püüame osaleda“.

Kirsi Pruudel, terviseameti kommunikatsiooniüksus: Menetluse käigus otsustati GOSPA-le teha hoiatus. Praeguses olukorras, kus meil on epideemiline levik, on tulemuslikum tegeleda ennetusega, mitte trahvimisega. Ennetusmeetmed ja üleriigilised piirangud on seatud selleks, et piirata viiruse levikut. Hoiatuse eesmärk on sellele tähelepanu pöörata.

Kas pelgalt hoiatusega piirdumisega ei kaasne signaal – pidage pidu, kui soovite, sest mingeid tagajärgi ei kaasne? Kas leebe suhtumise põhjuseks võib olla asjaolu, et ka terviseamet ise pidas halloween'i-pidu, hoiatades teisi samal ajal pidusid mitte pidama?

Imre Kaas, Terviseameti kommunikatsioonijuht: Tegemist oli riikliku järelevalvemenetlusega, millega kontrolliti vabariigi valitsuse korralduse nr 282 täitmist. Menetluse käigus kogutud tõendite pinnalt jõudis terviseamet järeldusele, et GOSPAs ei peetud kinni korraldusega kehtestatud nõuete täitmisest. Eelkõige on silmas peetud kellaajalise viibimispiirangu nõuete ja maskikohustuse eiramist. 

Hoiatus tehti riikliku järelevalvemenetluse lõpetamise otsusega. Rikkumisele ei pea tingimata järgnema rangeim võimalik karistus, vaid hea õigustava kohaselt peab menetleja valima vahendi, mis on rikkumist arvestades proportsionaalne. Menetluse peamine eesmärk on mõjutada rikkujat hoiduma edasiste rikkumiste toime panemisest. 

Kuivõrd ettevõte tegi terviseametiga igakülgset koostööd, piirdus menetleja hoiatusega ning lõpetas menetluse. Kui ettevõte siiski jätkab korralduse eiramist, algatab terviseamet korduva rikkumise tuvastamisel uue riikliku järelevalvemenetluse, millele järgneb ettekirjutus koos sunniraha kohaldamise hoiatusega. Sunniraha ülemmäär on 9600 eurot.

Terviseamet kutsub kõiki üles kehtivatest piirangutest kinni pidama ja seda sõltumata sellest, kui väsinud me kriisist oleme. Nakkusohu vastu saab kõige edukamalt võidelda mõistliku ja tervist säästva käitumise, mitte rangete karistuste ja sanktsioonide abil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee