MUREKOHT: Ajapikku hakkas merepiir nihkuma ning lained küündivad majale juba väga lähedale. Foto: Mari Luud
Kristjan Väli 10. veebruar 2021 20:55
Ebaseadusliku veepiirde tõttu keskkonnaametilt 600 eurot trahvi saanud kunagine rahandusminister Harri Õunapuu on pöördunud kohtusse. „Las kohus otsustab, eks siis paistab,“ ei soovi ta toimuvat pikemalt kommenteerida.

Läinud aasta märtsis kirjutas Õhtuleht, kuidas endise rahandusministri Harri Õunapuu Kloogaranda rajatud suvilat ähvardab merre uhtumine, mistõttu on ta asunud kindlustama rannaala ja ehitanud sinna veepiirde. Küll aga oli säärane piire pinnuks silmas paljudele kohalikele, kes väidetavalt ei saanud seetõttu vabalt Kloogarannas liikuda. Mullu talvel vahendas seal toimuva kohta oma emotsioone ka Peeter Ernits, kes oli veepiirde üle eriliselt pahane. „Nüüd otsustas ministrihärra hakata mere kaitseks müüri ehitama. Saatis mehed tööle ja ütles, et paberid on korras. Tegelikult polnud ministrihärral ühtegi luba. Kutsusime taas keskkonnainspektorid kohale, need ütlesid ministrihärrale selges eesti keeles, et töö tuleb peatada. Kuid niipea, kui inspektorid lahkusid, müüri ehitamine jätkus,“ pahandas Ernits. Asja hakkasid uurima ka keskkonnainspektsioon ja omavalitsus.

Läinud suvel tegi keskkonnainspektsioon ebaseaduslikult rajatud rannapiirde eest Õunapuule 600 eurot trahvi. Õunapuu vaidlustas selle ja praegu on Harju maakohtus pooleli protsess, et selgus majja tuua – kas trahv on põhjendatud või mitte. Õunapuu advokaat selgitas kolmapäeval toimunud istungil, et 600eurone trahv tuleks tühistada või siis seda vähendada väikseima võimaliku määrani, mis on 12 eurot. Advokaadi hinnangul on rikutud Õunapuu õigusi ja juba varem on selgeks tehtud, et rannaalal olevad kivid ei riku ühtegi seadust. Kohtuväline menetleja pole vaidega nõus ja leiab, et trahv ja selle suurus on õigustatud. Ta lisab sedagi, et trahv pole määratud kivide, vaid vaiadel seisva piirdekonstruktsiooni tõttu.  Keskkonnaameti kinnitusel oli Õunapuu teadlik, et säärase piirde rajamine on ebaseaduslik ja vajab valla poolt kinnitatud detailplaneeringut, mida tal aga polnud.

Õunapuu ise istungil ei osale. Telefonivestluses ei soovi ta toimuvat pikalt kommenteerida. „Las kohus otsustab, eks siis paistab,“ lausub ta. Kohus langetab otsuse märtsi alguses.

Õunapuu ostis krundi Kloogaranda 2008. aastal. 1000ruutmeetrine kinnistu läks eksministrile maksma 900 000 krooni. Merepiirist sadakonna meetri kaugusele rajab Õunapuu väikese kahekorruselise maja, mis on igati seaduslik ning saanud ehitus- ja kasutusloa.