Pildil kannab saadik nii lipsu kui kaelaehet.Foto: Rawiri Waititi MP/Facebook
Greete Kõrvits 9. veebruar 2021 18:29
Uus-Meremaa põlisrahva maooride partei esindajal ei lubatud parlamendiistungi ajal küsimusi esitada, kuna selleks näeb protokoll ette, et meesterahval peab lips ees olema.

Rawiri Waititi üritas oma küsimusega kahel korral löögile pääseda, ent spiiker keelas tal kõneleda. Kui ta teisel katsel jonni ei jätnud ja oma küsimust edasi luges, saatis spiiker ta lihtsalt ukse taha.

Waititi kael ei olnud tegelikult päris lage, selle ümber rippus suur hei-tiki, traditsiooniline maoori ehe ning rahvasaadiku sõnul peaks saal seda tunnistama kui sobivat asendust. Lipsu kui sellist peab ta koloniaalajastu taagaks, „võllanööriks“.

Parlamendispiiker Trevor Mallard sõnas, et tema toetaks küll, kui maoori partei esindajad tohiksid lipsu asemel oma rahva sümboleid kanda, ent paraku ei nõustunud sellega ülejäänud rahvasaadikute valdav enamik, mistõttu pidi ta reegleid järgima. Waititi tuletas selle peale meelde, et reeglistik näeb tegelikult ette, et saadik võib kanda enda kultuurile kohast ametlikku rõivastust.

Peaminister Jacinda Arderni sõnul võiksid saadikud lipsu kandmata jätta ning et uusmeremaalasi huvitavad kaelaehete asemel sisulised küsimused.