Trump suvel USA-Mehhiko piirimüüri ääres.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 8. veebruar 2021 11:19
USA senati kohtumõistmine president Donald Trumpi üle peaks algama Eesti aja järgi teisipäeva pärastlõunal. Selle tulemuses (Trump mõistetakse õigeks ning teda ei tagandata tagantjärele ametist) eriti kahtlusi pole.

Nimelt vajab senat presidendi ametist tagandamiseks - takkapihta, et ta ei saaks 2024. aastal uuesti kandideerida - mitte pelgalt häälteenamust, vaid vähemalt 67 senaatori häält sajast. Seda ei paista protsessi eel kusagilt tulemas, ehkki mõni vabariiklasest senaator on Trumpi fännide pahameeleks seda meelt küll, et ekspresident ei tohiks saada uuesti kandideerida. Vaja oleks 17 vabariiklase toetust (senatis jagunevad hääled hetkel täpselt kaheks), kuid näib, et neid on vaid viis.

Juttude järgi tahaks Trump ise, et keskendutaks tema vandenõuteooriale 2020. aasta valimiste pettusest, kuid lisaks sellele, et sel puuduvad tõendid, ei puutu see antud protsessis asjasse. Süüdistuste ajendiks on hoopis 6. jaanuaril toimunud möll Kapitooliumi hoones, mille Trump oma sõnadega põhjustanud olevat. Trumpi advokaadid üritavad aga tõenäoliselt juriidilise kahtluse alla seada hoopis pretsedenditu olukorra, mil senat üritab ametist tagandada inimest, kes hetkel enam riigipea ametit ei pea.