Eesti uudised

Martin Helme valitakse märtsis riigikogu asespiikriks.

Indrek Saar: Martin Helme astus sammu tagasi, asespiikrina jätkab Helir-Valdor Seeder (53)

Marvel Riik, 8. veebruar 2021 10:29
Helir-Valdor Seeder ja Indrek Saar puhumas riigikogu suures saalis juttu.Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Opositsioonijõudude esimehed leppisid reedel kokku, et täna toimuvatel riigikogu aseesimeeste valimistel toetatakse senise asespiikri Helir-Valdor Seedri jätkamist. „Loomulikult EKRE suurima opositsioonifraktsioonina tahaks seda kohta endale, aga me ei olnud nõus, et juhatus läheb EKRE kontrolli alla,“ rääkis sotside esimees Indrek Saar esimeeste kokkuleppest.

Saare selgitusel rääkisid EKRE juhtfiguurid juba eelmise valitsuse lagunemise ajal, et nende opositsiooni sattumisel alles algab parlamenditöö seiskamine – kõik varasem oli justkui morsipidu. „Ei ole midagi lihtsamat kui seisata parlamenditööd, kui sul on riigikogu juhatuses enamus,“ tõi Saar välja.

See kõik tähendab, et riigikogul tuleb valida uued aseesimehed, kuid mitte uut riigikogu esimeest, milline positsioon kuulub Henn Põlluaasa näol EKRE-le, endisele koalitsioonierakonnale.

Kui riigikogu esimehe koht kuulub koalitsiooniesindajale – neil on ka kõige rohkem hääli saalis –, siis üks aseesimehe koht kuulub tavaliselt kõige suuremale opositsioonijõule, mis praeguste jõudude vahekorra järgi on EKRE.

Parlamendi töö seiskamine tähendaks seda, et juhatuse tööd hakkaks tegema suur saal, mis peaks muu hulgas hakkama päevakorda kinnitama. „Need väikesed otsused, mida juhatus [isekeskis] teeb, mida avalikkus ei suuda jälgida, aga mis puudutab riigikogu üldist töökorraldust ja on vajalik selleks, et tööd saaks üldse teha. Nendega venitada, vaidlustada – seda saab lõpmatuseni teha,“ selgitas sotside esimees riigikogu juhatuse rolli parlamendis.

Saare sõnul jagas sotside muret Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, kelle hinnangul ei ole mõistlik võtta riski, et EKRE võib riigikogu tööd halvata. Seega tuli EKRE esimehel Martin Helmel astuda samm tagasi ning leppida opositsioonikaaslaste tahtega. „Opositsiooni kokkulepe on, et Seeder jätkab praegu.“

Kokkuleppe järgi saab Martin Helmest asespiiker märtsis, kui seisavad ees riigikogu juhatuse korralised valimised. Varem on juba peaminister ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas välja hõiganud, et tema näeb riigikogu asespiikrina Hanno Pevkurit. Märtsivalimised näevad ette ka riigikogu esimehe nimetamist. Kuna peaministri koht on Reformierakonna, saab Keskerakond otsustada, kellest saab uus riigikogu juht. Juttude järgi saab selleks Jüri Ratas ning koalitsiooni asespiikrina saaks jätkata Hanno Pevkur.

Riigikogu sai uued aseesimehed, komisjonid uued juhid

Riigikogu valis oma tänasel istungil aseesimehed.

Riigikogu esimeseks aseesimeheks valiti Hanno Pevkur ja teiseks aseesimeheks Helir-Valdor Seeder.

Eesti Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev esitas aseesimehe kandidaadiks Hanno Pevkuri ja Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul Helir-Valdor Seederi kanditatuuri.

Salajasest hääletusest võttis osa 100 Riigikogu liiget. Hanno Pevkuri poolt hääletas 60 Riigikogu liiget ja Helir-Valdor Seederi poolt 40 Riigikogu liiget. Kehtetud hääletussedeleid ei olnud. Seega valiti Riigikogu esimeseks aseesimeheks Hanno Pevkur ja teiseks aseesimeheks Helir-Valdor Seeder.

Riigikogu aseesimeeste erakorraline valimine toimus seoses Siim Kallase tagasiastumisega aseesimehe kohalt.

Riigikogu esimehena jätkab Henn Põlluaas. Riigikogu juhatuse korralised valimised on 18. märtsil.

Samuti valisid riigikogu kaheksa alatist komisjoni täna omale esimehed ja aseesimehed.

Keskkonnakomisjoni esimeheks valiti Yoko Alender ja aseesimeheks Andres Metsoja.

Maaelukomisjoni esimeheks valiti Tarmo Tamm ja aseesimeheks Merry Aart.

Põhiseaduskomisjoni esimeheks valiti Toomas Kivimägi ja aseesimeheks Lauri Läänemets.

Rahanduskomisjoni esimeheks valiti Erki Savisaar ja aseesimeheks Aivar Kokk.

Riigikaitsekomisjoni esimeheks valiti Enn Eesmaa ja aseesimeheks Leo Kunnas.

Sotsiaalkomisjoni esimeheks valiti Siret Kotka ja aseesimeheks Helmen Kütt.

Väliskomisjoni esimeheks valiti Marko Mihkelson ja aseesimeheks Jüri Luik.

Õiguskomisjoni esimeheks valiti Jaanus Karilaid ja aseesimeheks Heljo Pikhof.

Majanduskomisjonis toimusid valimised jaanuari lõpus. Komisjoni esimeheks sai Kristen Michal ja aseesimeheks Sven Sester

Kultuurikomisjonis toimuvad valimised homme.

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees ja aseesimees selguvad reedel. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele peab ELAK-is olema vähemalt 15 liiget ning komisjoni peab kuuluma vähemalt üks liige igast alatisest komisjonist.

Riigikogus on 11 alatist ja 3 erikomisjoni. Erikomisjonides toimuvad valimised hiljem. Riigikogus töötavad julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjon, korruptsioonivastane erikomisjon ja riigieelarve kontrolli erikomisjon.

Samal teemal

28.00.2021
AITAB KAKLUSKLUBIST: riigikogu aseesimees Siim Kallas astub ametist tagasi