Uudised

Päeva film: "Suur diktaator"/"The Great Dictator" 

3. oktoober 1997 00:00
Reedel kell 15 Soome TV1,

USA 1940

Rez^ii:

Charles Chaplin

Selle filmi kavandamist alustas Chaplin tükk aega enne võtteperioodi ettevalmistuse algust märtsis 1939. Võtted kestsid 127 päeva ja lõppesid 9. märtsil 1940. Linatöö maksumuseks kujunes 2 miljonit dollarit. Nagu Chaplinil ikka, kulus arvukatele duublitele ühtekokku 200 000 m filmilinti, lõppversiooni pikkuseks jäi napp 4000 m. Ka "Suur diktaator" on puhtalt autorifilm: Chaplin oli stsenarist, rez^issöör, produtsent ja ka näitleja.

Film on näide tõelisest tehnilisest virtuoossusest. Chaplin tõestas selles oma võimekust saada hakkama ka millegi muuga kui hulkuri rolliga.

Väikese juudi juuksuri tegelaskujus on paljuski sugulust tembutava hulkuriga. Diktaator Adenoid Hynkeli rollis imiteerib ta aga võrratult Hitleri käitumismaneeri ja z^este. Kuigis selles oma esimeses puhtas helifilmis loob Chaplin koomilisi momente enamasti dialoogide ja olustiku abil, on filmis ka mõned vana hea pantomiimi laadis tehtud etteasted. Näiteks kuulus habemeajamise episood Brahmsi 5. ungari tantsu tormlevas rütmis, või siis Hynkeli tants maakeraga.

"Suur diktaator" on sisuliselt esimene Chaplini puhas helifilm. Veel om eelmises töös "Moodsad ajad" kasutas ta peale ühe episoodi vaid saatemuusikat. Ja selles ainsaski episoodis parodeeris kõneteksti kui sellist. Ka juuksuri kõne koosneb nii lühikestest repliikidest, et need on mõistetavad ka keelt mitteoskavale.

Chaplini jaoks oli üks olulisemaid stseene peategelase kõne filmi lõpus. See on suure meistri demokraatiamanifest kuristiku äärele jõudnud maailmale. Kuuldavasti palus Chaplin selle koostamisel abi John Steinbeckilt, kuid lõpuks otsustas siiski oma kõne ise kirjutada. Ta rõhutas: "Ma pidin selle tegema... Tegin selle filmi maailma juutidele... Soovisin näha, et kombekus ja sõbralikkus tuleksid jälle tagasi. Ma pole kommunist, vaid inimene, kes tahab sellel maal näha tõelist demokraatiat ja vabadust, vastukaaluks saatanlikule ametnike võimule, mis poeb ka kogu ülejäänud maailma."

Teistest näitlejatest paistavad enim silma

Jack Oakie

, kes karrigeerib hiilgavalt Mussolinit, ja

Paulette Godard

, kes Chaplini sõnutsi kehastas "kogu juudi rassi, nende vastupanuvõimet, nende viha rõhumise vastu, nende lootust paremale tulevikule".

Diktaator Adenoid Hynkel (Charles Chaplin) koos maakeraga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee