Marjorie Greene (fotol) arvab ilmselt jätkuvalt, et tegelikult võitis valimised Donald Trump.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 5. veebruar 2021 17:15
USA esindajatekojas toimus neljapäeval hääletus, mille tulemusel eemaldati vandenõuteooriaid ja vägivalda propageerinud vabariiklane kahest tähtsast komisjonist, teatab Reuters.

Enne eelmisel kuul ametisse astumist avaldas Marjorie Taylor Greene toetust paljudele alusetutele vandenõuteooriatele, sealhulgas QAnonile, mis väidab, et tippdemokraadid kuuluvad satanistlikusse ja pedofiilsesse ühingusse. Teadaolevalt väljendas Greene internetis toetust kõrgete demokraatide hukkamisele. Samuti uskus ta 9/11 ehk 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku vandenõusid ning sedagi, et mõned USA koolitulistamiste tragöödiad tegelikult ei juhtunudki. Youtube'i on üles laetud videoklipp tema verbaalsest konfliktist koolitulistamises ellu jäänud poisiga, kellel Greene järel käib ja teda ahistab. Sama poisi kohta väljendas Greene veel vähem kui kaks aastat tagasi arvamust, et too on näitleja, kes vaid teeskleb traumeeriva üleelamise kogemist.

46aastane Greene avaldas ametisse astumise eel tehtud sõnavõttude üle kahetsust, ent ei vabandanud. „Need sõnad olid minevikust ja ei esinda mind, minu valimisringkonda ega minu väärtusi,“ mainis vabariiklane. Naise sõnul lubati tal uskuda asju, mis polnud tõesed. Ta väitis kongressi alamkoja ees peatud kõnes, et meedia on ühiskonna lõhestamises ja valede esitamisel sama süüdi kui QAnon.

Esindajatekoja demokraatidega liitusid Greene'i üle peetud hääletusel 11 vabariiklast, mistõttu lõppes see tulemusega 230-199. See tähendas seda, et vastu võeti resolutsioon, mis tagandas naise eelarvekomisjonist ning haridus- ja töökomisjonist. 

„Ma pole kunagi varem näinud sellist olukorda, kus liige oleks teinud nii alatuid ja haavavaid avaldusi, tegelenud kolleegide ahistamisega ja väljendanud toetust poliitilisele vägivallale,“ sõnas esindajatekoja tähtsuselt teine demokraat Steny Hoyer enne hääletust. Ta kinnitas, et kõnealune juhtum pole seotud parteilise kuuluvusega.

Paljud vabariiklased nimetasid resolutsiooni demokraatide võimuhaaramiseks ja hoiatasid, et seadusandjaid nende eelnevate sõnavõttude eest karistamine võib tekitada ohtliku pretsedendi. Esindajatekoja vabariiklaste juht Kevin McCarthy hoiatas spiiker Nancy Pelosit, et neljapäeval toimunud hääletus saab tagasilöögi, kui vabariiklased peaksid kojas taas enamuse saavutama.

Sellegipoolest on Greene ja teised temasugused tegelased vabariiklaste erakonnale ebamugavaks. Greene'i kritiseeris senati vabariiklaste liider Mitch McConnell ning Kevin McCarthy pidas temaga maha tõsise vestluse. Tõsi, ehkki demokraatide ridades tõstab pead väike, ent häälekas vasakpoolne tiib, mis samuti toob esile vastuolud erakonna sees, on Ameerika meedia üsna üksmeelel selles, et vabariiklaste partei sisemine lõhe – „trumpism“ vs vanamoeline konservatiivsus – raputab nende erakonda rohkemgi. Vabariiklaste kriitikud tunnevad sellest ehk teatud kahjurõõmugi: nii kaua on vabariiklased oma valijaskonna vimma hõõgumas hoidnud, et kui leek lahvatas, kõrvetas see neid endidki. Nagu 6. jaanuaril, kui Trumpi austajad Kapitooliumisse tungisid või selle järel, mil nii mõnigi neist Trumpi (ja Greene'i) suhtes vähegi kriitilisi vabariiklasi reeturlikeks peab. Levivad videoklipid omaenda partei esindajate peale karjuvatest kodanikest. Trump, ja veelgi enam – tema fännid on kui džinn, mida enam pudelisse tagasi panna ei saa.