Dragomir MiloševićFoto: AFP/Scanpix
Siim Randla 4. veebruar 2021 05:31
Tartu vanglas karistust kandvad sõjakurjategijad Dragomir Milošević ja Milan Martić taotlevad enda ennetähtaegset vabastamist, et minna elektroonilise valve alla.

Milan Martić toodi Eestisse karistust kandma aastal 2009, kaks aastat hiljem Dragomir Milošević. Endise Jugoslaavia rahvusvahelise kriminaaltribunali otsusega süüdimõistetud Martić oli tunnustamata Serbia Krajina vabariigi viimane president.

Kriminaaltribunal mõistis Martići süüdi ja 35aastaks vangi rahvusvahelise sõjaõiguse normide ja -tavade rikkumises ning inimsusevastastes kuritegudes, sealhulgas rünnakutes tsiviilisikute vastu, inimeste julmas ja ebainimlikus kohtlemises, mõrvades, asulate, religiooni- ja haridusasutuste hävitamises, riigivara ja eraomandi rikkumises, tagakiusamises poliitilistel, rassilistel ja usulistel põhjustel ning küüditamises.

Milošević juhtis Sarajevo Rumeenia korpust, mis piiras ja pommitas alates augustist 1994 kuni sõja lõpuni Sarajevo linna.

Kriminaaltribunal mõistis Miloševići süüdi terroris, mõrvades ja ebainimlikes tegudes snaipritule ja pommitamise kampaania ajal, mis põhjustas suure hulga Sarajevo tsiviilelanike surma ja vigasaamise, ja teda karistati 29aastase vangistusega.

Tartu maakohus arutab meeste vabastamist veebruaris.