IKEA | Sisuturundus

4 lahendust, kuidas töö- ja eraelu koduseinte vahel lahus hoida 

IKEA, 4. veebruar 2021 00:00
IKEA uuringust „Kodune elu“ selgus, et enam kui kolmandik (36%) Eesti elanikest töötas koroonapiirangute ajal rohkem kodukontoris. Seejuures ilmnes, et iga viies tahaks seda ka tulevikus teha. Nelja seina vahel töötamine toob aga paljudele kaasa väljakutseid, eriti neile, kellel on suur pere ja kodus vähe ruumi. Võib juhtuda, et kodukontoris on raske keskenduda ja produktiivne olla. IKEA sisekujundaja jagab praktilisi nippe, kuidas kodu hõlpsasti kohandada, et tagada parem privaatsus ning töö- ja eraelu tasakaal.

„Suurim väljakutse seisneb selles, et me peame töötama samas ruumis, kus lõõgastume, sööme või perega aega veedame. Rääkimata sellest, et mõned meist peavad jagama sama tuba oma partneriga. Aga isegi kui meil ei ole eraldi tuba, kus vaikselt omaette nokitseda, on olemas viise, kuidas koduses keskkonnas enda tööruumi eraldada ja tekitada vähemalt tunne, et nüüd ma astun kontorisse,“ ütles IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi. Siin on tema neli nutikat ideed, mis aitavad sul oma töökohta muudest eluruumidest eraldada.

1. Loo endale avatud töökoha asemel pisike kabinet

„Juhul kui pead töötama magamistoas või elutoas, siis on kõige lihtsam kasutada ruumieraldajat. See aitab töökoha eraldada ülejäänud toast ja tekitada seejuures rohkem privaatsust. Selline lahendus võib ühtlasi olla suurepäraseks taustaks videokõnede ajal. Ruumieraldaja on taustana eriti hea abimees, kui sinu taga on näiteks teisi inimesi, kes töötavad või toimetavad, või soovid kaamerasilma eest isiklikke asju eemal hoida,“ lausus IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi.

Ta lisas, et sarnase tulemuse saab ka kardinatega, sest neid saab hõlpsasti vastavalt privaatsusvajadusele kohandada. Kui soovid pikaaegsemat eraldamislahendust, võid selleks kasutada riiuleid. Näiteks on erineva suurusega KALLAX riiulid ideaalsed ruumieraldajad, sest need näevad igast küljest suurepärased välja. Riiuli läbipaistvust saad muuta sinna erinevaid kaste ja korve paigutades ning ühtlasi on riiul abiks ka erinevate tööga seotud esemete hoiustamisel.

2. Kujuta ette, et oled kontoris ja rutiinid tööpäeva alustamiseks

Tammekivi nõustub, et mõnel inimesel võib kodukontoris olla väga raske tööle keskenduda. Ja see on igati loomulik, sest kodu oli varasemalt koht, kus sai lõõgastuda ja aja maha võtta. Õnneks on sisekujundaja sõnul veel väikseid nippe, mille abil saab kontoritunde tekitada ning anda endale märku, et nüüd on aeg tööle hakata. Samuti on need nõuanded abiks, et saaksid töötegemisele paremini keskenduda.

„Nipp seisneb selles, et töötamiseks mõeldud ala tuleks võimalikult konkreetselt teistest koduruumidest eraldada. Töölaua all olev väike vaip võib kaasa aidata selle tunde tekkimisele nagu astuksid hommikul kontorisse ja õhtul lahkud sealt. Kõrge seljatoega tool võib samuti aidata privaatsustunnet luua. Laualamp, mille hommikul sisse lülitad, ei ole oluline mitte ainult selleks, et töölaud paremini valgustatud oleks, vaid see võib olla ka märk ajule, et nüüd on aeg keskenduda. Ja kui kodus on lapsed, kes ei saa füüsiliselt kooli minna, siis võite omavahel kokku leppida, et laualambi põlema panemine tähendab seda, et pead nüüd keskenduma ja sind ei tohiks segada. Ka suured kõrvaklapid võivad seda rolli kanda,“ soovitas IKEA sisekujundaja.

Tammekivi tõi välja, et lisaks tõigale, et lauale või selle kohale kinnitatud perfotahvlid aitavad mugavalt väikeseid esemeid korrastada, eraldavad need ka visuaalselt tööruumi teistest toa osadest. Privaatsuse tagamiseks ja segavate helide vähendamiseks soovitab sisekujundaja kasutada heli summutavaid sirme, mis aitavad luua vaikse ja meeldiva töökeskkonna.

3. Muuda oma töönurk isikupäraseks

Kui töötad näiteks pere elutoas, siis on kindlasti väga oluline kasutada hoiustamislahendusi, mille abil saad tekitada rohkem privaatsustunnet ja anda ka teistele märku, et just nendes karpides on sinu isiklikud tööasjad. Kasutades kaste ja suletud hoiukohti, võid kindel olla, et pereliikmed ei näe ega katsu tähtsaid töödokumente, kaustikuid ega märkmeid.

„Kui töötad näiteks elutoas, siis on väikesed korrastajad väga olulised, aidates lauda korras hoida. Erinevad kastid, lauakorrastajad, dokumendisahtlid või klambriga USB-laadija teevad tööpäeva lõpus asjade koristamise tunduvalt lihtsamaks ja samuti on järgmisel päeval sedasi palju kergem tööpäeva alustada. Lisaks näevad sellised väikesed lahendused ka interjööris kenad välja,“ sõnas Tammekivi.

4. Loo endale paindlik töökoht

Need, kellel ei ole kodus kindlat töökohta või kes kasutavad töötamiseks söögilauda, võivad teinekord tunda, et neil pole piisavalt privaatsust või et neil on keeruline oma tööpaika mitu korda päevas vahetada ja kõikide tööesemetega pidevalt ühest kohast teise kolida. Sisekujundaja sõnul võiks sellistel juhtudel kaaluda ratastega abilaua soetamist.

„Ratastel abilauaga saad muuta köögis oleva töölaua imelihtsalt tagasi söögilauaks või saad asetada sellele oma sülearvuti, dokumendid ja laadijad, et neid vajadusel kiiresti teise ruumi viia. Sellised hoiukastide ja korrastustarvikutega abilauad annavad töötegemiseks inspiratsiooni ja loovad ühtlasi privaatsema tunde. Muuseas, üks mugav asi on veel ergonoomiline tool, mis aitab end päeval söögilaua ääres töötades paremini tunda ja kui õhtu käes, siis saab seda kasutada söögitoolina,“ andis Tammekivi nõu.

Samas on ka teisi lahendusi, mis on mõeldud just neile, kes peavad töö ajal ringi liikuma. Näiteks sülearvutilaud, mida õhtuti saab diivanilauana kasutada ning päevasel ajal muutub see väikeseks kohandatavaks töölauaks. Ja kui soovid diivanil või voodis mõnusalt tööd teha, siis võiksid mõelda sülearvuti aluse peale.

* IKEA uuring „Kodune elu“ on igal aastal läbiviidav ülemaailmne uuring, mille eesmärk on selgitada välja, kuidas inimesed kodus elavad ja milliste väljakutsetega nad silmitsi seisavad. Uuring „Kodune elu 2020“ viidi läbi 2020. aasta juulis ja augustis. Eestis osales selles 1000 inimest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee