EI LUBATUD Rein Vanjal ei lubatud plakatiga Tartu kesklinna pargis toimuvale tseremooniale tulla, lipuga võis.  Vanja on vabadusvõitleja Jüri Kukele pühendatud konverentsi üks eestvedajaid ja ajalehe Rahvuslik Teataja lehenõukogu liige.Foto: Maria Kilk
Arvo Uustalu 2. veebruar 2021 19:30
Aastakümneid isamaalistel üritustel osalenud Rein Vanja on pahane, kuna teda ei lastud plakatiga „Koondumine Tartu rahu kaitseks“ lausa kahele järjestikkusele Tartu rahu üritusele.

Rein Vanja ütles Õhtulehele, et 2. veebruaril kell kümme hommikul Tartu rahu platsil toimunud gümnaasiumiõpilaste kõnekoosolekul astusid talle ligi kaks koolidirektorit, kes nõudsid, et ta oma plakatiga lahkuks.

Admiral Johan Pitka Relvavendade Ühenduse lipp õlal ja plakat kaenla all sammus Vanja Vanemuise mäest alla Vabadussõja mälestussamba „Kalevipoeg“ poole, kus kell 11 algas Tartu rahu 101. aastapäevale pühendatud mälestustseremoonia.

End Kalevipoja platsi äärde seisma sättinud Vanja juurde astus Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets,  kes palus mehel viisakalt lahkuda ning lisas, et see pole poliitika tegemise koht.  

Kalevipoja juures toimunud üritust läbi viinud Mustimetsa peamiste tööülesannete hulka kuulub linnavalitsuse nõustamine Tartu linna tseremooniate, heade tavade ja traditsioonide küsimustes.  Küll lubas Mustimets Vanjal platsil viibida lipuga. Lipuga Vanja võttis kõnede ja pärgade asetamise ajaks diskreetselt koha sisse Kalevipojast võimalikult kaugel.

PETSERIMAA HINGES: Ilmar Vananurm mängis Tartu rahu kõnekoosolekul oma südamessemineva Petseri valsi. Foto: Maria Kilk

Koos lauldi „Hoia, Jumal, Eestit“ ning Vanja suundus tagasi Tartu rahu platsile, kus keskpäeval toimus kõnekoosolek.

„Selle ürituse korraldab Põllumeeste Kogu ja plakati pärast maid jagama ei pea,“ nendib ta. Vanja seadis oma plakati üles teiste temaatiliste plakatite kõrvale, sõna võtsid isamaaliselt meelestatud inimesed ning oma emotsionaalse Petseri Valsi esitas üks tulihingelisemaid Petserimaa eest seisjaid Ilmar Vananurm.

Vanja rääkis plakati keelamisest paarile oma võitluskaaslasele, kes ei mõistnud, kuidas saab avalikus linnaruumis viibimist keelata. Olgu siis plakatiga või ilma.

Kella 18.30 ajal peeti EKRE korraldatud traditsiooniline Tartu rahu tõrvikurongkäik, seekord rongkäiguta. COVID-19 tõttu süüdati sümboolselt vaid tõrvikud. Üritusest võttis osa ka Vanja, kuid seekord juba teise plakatiga.

TÕRVIKURONGKÄIK RONGKÄIGUTA: Koroona tõttu jäi tänavu rongkäik ära, kuid kogunenud rahvas süütas sümboolselt tõrvikud. Foto: Maria Kilk

Kommentaarid  (38)

Jaanus 8. veebruar 2021 17:19
Mida meil siin ikka enam kobiseda. See on ju alati nõnda olnud, et peale igat riigipööret keelustatakse vanad traditsioonid. Poliitkorrektsuse reegleid silmaspidavad riigipöörajad keelavad varsti ka Elagu Eesti, selle asemel peab euroopalikke väärtusi järgides kisendama: "Long Live Estonia!" vms... 😊
tartlane 7. veebruar 2021 11:53
äkki mõni venelane või muidu punane solvub kui isamaaline plakat on üritusel,pugemine on kole
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS