TEADE, mis jättis küsimustiku täitnud naisele mulje, et tema vastuseid ei võetud arvesse, sest ta vastas vaktsineerimise kohta eitavalt. Foto: Facebook
Kristiina Tilk 2. veebruar 2021 20:40
Uuringufirma Kantar Emor korraldab Eesti elanike seas Covid-19 vaktsineerimise teemalist kvalitatiivuuringut. Üks küsimustiku täitnud naine avaldab sotsiaalmeedias, et ta vastas vaktsineerimise kohta eitavalt ning seetõttu tema vastuseid arvesse ei võetud. Õhku jääb küsimus: kas tulemustega manipuleeritakse? 

Kantar Emori juhataja Karin Niinas selgitab, et kvalitatiivuuringute tavapärane praktika on pöörduda potentsiaalsete osalejate poole kutsekirjaga, millele on lisatud link eelküsimustiku juurde. Kuna kutseid saadetakse välja rohkem, kui on vestlusringis kohti, tuleb vahel mõnele inimesele öelda ei: „Nii on lugu ka antud juhtumi puhul.“ Eelküsimustiku pealt Niinase sõnul mingeid järeldusi ei tehta. Inimeste soovid, arvamused, hirmud ja mõtted seoses vaktsineerimisega selguvad sisulistes vestlusringides, mille kestus on poolteist tundi. Sinna on kaasatud erinevad vaated: kes kavatsevad end vaktsineerida lasta, kes ei kavatse, kes ei ole veel otsust langetanud. Niinas toonitab, et tulemustega kindlasti ei manipuleerita.

Õhtuleht võttis ühendust ka teema sotsiaalmeediasse paisanud naisega, andes märku, et uuringufirma sõnul ei ole postituse sisu tõene. Naine vastas, et uuring tuli tema postkasti nädalavahetusel, ta täitis küsimustiku ning pärast seda selgus, et ta ei kuulu sihtrühma. „Ei oska kahjuks öelda, miks seda vastust siis arvesse ei võetud. Võib-olla soovitakse ainult positiivseid vastuseid ja tahetakse rahvale näidata, et inimesed on nii nõus selle vaktsiiniga,“ pakkus naine.  

Ta püüdis küsimustiku üles otsida, et näidata, millele täpsemalt vastused andis, kuid pärast mõningast otsimist ütles kurvalt: „Kahjuks ma ei leia seda, olen selle jäädavalt kustutanud.“ 

Tema enda seinalt postitust enam ei leia, kuid Facebookis ringleb see endiselt. Arvamused jagunevad kaheks: on neid, kes usuvadki, et tulemused on kallutatud, kuid on ka neid, kes peavad kõnealust postitust odava populaarsuse kogumiseks ja küsivad, miks säärast lollust toota.