Juhtkiri

Juhtkiri | Millal näeme lumekoristuse uut taset? (3)

ohtuleht.ee, 2. veebruar 2021 19:15
Kui tugevad lumesajuhood on siinses kliimas elamise eripära ja paratamatus, siis sugugi sama ei saa öelda ebapiisava lumekoristuse kohta, kui on põhjamaised linnu nagu näiteks Oulu, kus saab aastaringi kasvõi rattaga sõita.

Ent kelle vastutada on, kui lubatud meetrijagu laia mõnusasti läbitava kõnnitee asemel tervitab jalakäijat mitmel pool pealinnas ja mujal Eestis konarlikuks külmunud või lumevallides tee, ning ratas tuleb pikkadeks kuudeks seisma jätta?

Kas tõesti oma kinnistutega piirnevate teede hoolduskohustusega korteriühistute ja majaomanike, kellest hoolsaimategi töö ähvardavad kiirelt nullida nii loodusjõud kui ka sõiduteedel askeldavate lumesahkade poolt tee äärde ja peale lükatud lumemassid? Või lasub vastutus linnal, kelle mõjutustöö ettekirjutuste ja trahvide kujul pole piisavalt tõhus, et tagada läbitavad teed, kus ei varitse kukkumisoht ja kus elanike peade kohal ei kõlgu ähvardavad purikad? Paraku on süü veeretamine nende kahe vahel osutunud sama kasulikuks tegevuseks kui lumekuhja lükkamine sõiduteele ja sealt tagasi – kõnniteed sellest paremaks läinud ei ole.

Vara veel öelda, kas leevendust võiks tuua sellest talvest Tallinnas tegutsema hakanud puhastusüksus, kellelt saavad teenust tellida ka linnaelanikud, ent lootust on, et halvemaks sellest midagi ei lähe – pigem võimaldab sõidu- ja kõnniteedele korraga ja süsteemselt lähenemine lumekoristust ikka tõhustada eeldusel, et lumi viiakse teedelt üldse ära.

Kas tulevikus võiks lumekoristusele läheneda niimoodi terves linnas, on aga eelkõige rahanumbrite küsimus – kohalike valimiste aastal täpselt paras erakondadele vaidlemiseks. Valikuvabaduselgi – kas haarata ise labidas, palgata korteriühistu peale kojamees või tellida teenus linnalt – on kahtlemata omad eelised.

Selge on aga seegi, et osale elanikest ei sobi kas kehva tervise, kõrge ea või väga väikse sissetuleku tõttu ükski neist variantidest. Nemad ei peaks kindlasti olema sunnitud abi otsima õiguskantslerilt, kes on hinnanud hoolduskoormuse õiguspärasust, vaid neid peaks abistama eelkõige kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakond. Ärajäänud kukkumistest ja teistest õnnetustest võidab terve ühiskond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee