Maailm

Algselt ilmus lugu 2. veebruaril.

Vene kohus lühendas Navalnõi vanglakaristust (72)

Toimetas Greete Kõrvits, Valeria Filippova, 20. veebruar 2021 12:14
Navalnõi 2. veebruaril kohtusaalis.Foto: AFP/Scanpix
Moskva Babuškinski kohus otsustas täna mitte rahuldada opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi apellatsiooni, ent vähendas sellegipoolest tema vanglakaristust kuue nädala võrra. 

Kohtunik Dmitri Balašov ei rahuldanud Navalnõi apellatsiooni ning otsustas lugeda kantud karistuse hulka kuus koduarestis veedetud nädalat. Seega jääb Navalnõil kanda vanglakaristust veidi üle kahe ja poole aasta. 

Samal teemal

Esialgu oleks karistus olnud aasta võrra pikem, kuid tingimisi, kirjutab Moscow Times. 2. veebruaril muutis prokurör meelt ning nõudis, et Navalnõi päriselt trellide taha läheks. Karistusaeg lühenes aga mööndusel, et kuna Navalnõi on varasemalt juba kümme kuud koduarestis viibinud, võib reaalset vanglas olemise aega selle võrra vähemaks võtta.

2. veebruaril kohtusaalis nõudis Navalnõi enda viivitamatut vabastamist ning kordas oma veendumust, et kogu protsess on poliitiline tagakius. Kui prokurör küsis, kas Navalnõi on saanud ametliku hoiatuse selle kohta, et tema tingimisi karistus läheb vanglas täitmisele, kui ta kriminaalhooldaja ette ei ilmu, vastas mees: „Kinnitan, et seda fabritseeritud juhtumit on tõepoolest regulaarselt minu poliitilise tegevuse tõkestamiseks ära kasutatud.“ Prokurör sõnas kohtunikule selle peale, et ei saanud oma küsimusele vastust.

Süüdistajad ei kavatsenud arvesse võtta ka Berliini haigla pabereid, kus Navalnõi mürgitamiskatse järel paranes, sõnades, et neist ei selgu Navalnõi täpne asukoht pärast ravi saamist ja enne Venemaale naasmist. See oli muidugi tegelikult seetõttu, et Navalnõi taastus Saksamaal rangelt salastatud asukohas, mistõttu ei saanud ta mõistagi ka kriminaalhooldajaga kokku - süüdistus, millel praegune kohtuasi põhineb. Seda, et hääleka opositsionääri mürgitamine Novitšokiga, mille tagajärjel ta Berliini ravile toimetati, oleks Kremliga seotud, Vene võimud muidugi eitavad.

Kell 20.05 toodi Navalnõi süüpinki tagasi. Kohtusaalis viibis lisaks Navalnõi advokaadile ka mehe abikaasa Julija, mitme välisriigi diplomaadid ja ajakirjanikud, kuid filmida istungit ei tohtinud. Otsuse luges kohtunik ette kell 20.22. (Moskva aeg on meist tunni võrra ees.)

Vastu õhtut liikus Moskva tänavatel paarituhande pealine meeleavaldajate grupp, samuti väiksemad kogunemised siin-seal linna peal ning teisteski Venemaa paigus. 2.veebruaril vahistas politsei linnas ligi 500 protestijat ning jätkab kinnipidamisi ka õhtul. Vaata Moskvas toimunu otsevideot siit: 

Samal teemal

23.01.2021
Välisminister Liimets euroliidu kehtestatud sanktsioonidest: meie eesmärk pole igal kohtumisel Venemaast rääkida
12.01.2021
Eesti ja Läti diplomaadid läksid Navalnõi kohtuprotsessile
04.01.2021
Navalnõid pärast mürgitamist ravinud vene arst suri ootamatult
04.01.2021
Moskva kohus paigutas Navalnõi venna koroonareeglite rikkumise ajendil koduaresti