Maailm

Täiendatud kl 15.35.

Moskva kohus võib mõista Navalnõi aastateks vangi, kohtumaja ees kähmlevad märulipolitsei ja protestijad (32)

Toimetas Aare Kartau, 2. veebruar 2021 10:40
Aleksei Navalnõi kohtus. Foto: AFP/Scanpix
Venemaa kohus kaalub opositsiooniliider Aleksei Navalnõi vangistamist kolmeks ja pooleks aastaks. Otsus tehakse teatavaks teisipäeval. Moskva kohtumaja ette valvesse kogunenud märulipolitseinikud on vahistanud juba üle kahesaja sündmuskohale saabunud Navalnõi toetaja.

Vene riigiprokurörid ütlesid esmaspäeval, et nad paluvad kohtul vanglateenistuse taotlus rahuldada, mis tähendaks algselt omastamises ja hiljem tingimisi karistuse rikkumises süüdistatud Navalnõile kolme ja poole aasta pikkust vanglakaristust. Sama juhtumiga seoses kannab ta praegu 30 päeva pikkust aresti. Teisipäeva hommikul alanud istungi lõppedes saab selgeks, kas opositsiooniliider peab aastateks trellide taha minema või mitte.

Samal teemal

Navalnõi: protsessi peaeesmärk on hirmutada miljoneid inimesi

Kohtuistung algas teisipäeval Eesti aja järgi kell 10. Kell 13 algas kahetunnine lõunapaus. Teatavasti palus Navalnõi oma liitlastel talle MacDonaldsist süüa tuua. Veerand nelja paiku alustas opositsiooniliider lõpukõnet. Navalnõi sõnas, et kõik teavad, miks ta praegu kohtu all on. „Põhjus on ühe punkris istuva mehe vihas ja hirmus. Sest ma solvasin teda ellujäämisega, kui nad üritasid mind tema käskude alusel tappa,“ sõnas Navalnõi, viidates Vene riigipeale, keda ta nimetas Mürgitaja Putiniks.

Navalnõi arvates on protsessi peamine ülesanne hirmutada miljoneid inimesi – eriti neid, kes elavad Moskvast eemal ja allpool vaesuspiiri. „Mind on lihtne luku taha pista, ent [Kremli] peaeesmärk on hirmutada suurt hulka inimesi. Ma tõesti loodan, et seda protsessi nähakse nõrkuse märgina,“ kuulutas Navalnõi.

Vahistatud on üle kahesaja kohtumaja ette kogunenud inimese

Navalnõi poliitilised liitlased pöördusid tema toetajate poole, et nood koguneksid teisipäeval opositsionääri toetuseks Moskvas asuva kohtumaja ette, kirjutab Reuters. Sellist tegevust peavad võimud ebaseaduslikuks protestiks – enne kohtuistungi algust paigutati hoone ette hulgaliselt märulipolitseinikke ja suleti tänavaid. The Moscow Times andmeil on Eesti aja järgi 12.30 paiku vahistatud juba 237 inimest.

Kremli kriitiku kohtuasi on sünnitanud üleriigilisi proteste ja püstitanud lääneriikides taas küsimusi uutest Venemaale suunatavatest sanktsioonidest. Navalnõi pooldajad on korraldanud kahel möödunud nädalavahetusel üleriigilisi proteste, nõudes mehe vabastamist. Meeleavaldusi on teinud keerulisemaks suurte politseijõudude kohalolek, vahistamisoht, läbilõikavalt külm ilm ja jätkuv pandeemiaoht. 

Kohtumaja lähistel on täna vahistatud juba kümneid Navalnõi toetajaid. Foto: TASS/Scanpix

Navalnõid süüdistatakse tingimisi karistuse rikkumises

Aleksei Navalnõi vahistati 17. jaanuaril, kui too naasis mürgitamisest taastumise järel Saksamaalt tagasi kodumaale. Navalnõi süüdistab Putinit tema tapmise tellimises, ent Kreml on seda kindlalt eitanud. 

Moskva riiklik vanglateenistus süüdistab Navalnõid tingimisi karistuse rikkumises ja soovib, et kohus muudaks selle reaalseks vanglakaristuseks. Opositsioonitegelane ise teatas, et tal polnud võimalik vanglateenistusele eelmise aasta lõpus aru anda, sest ta taastus Saksamaal mürgitamisest. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee