Eesti uudised

FOTOD | HÜVASTI, JAAK! Viljandis pandi Joala kuju kasti (88)

Ohtuleht.ee | Kroonika, 2. veebruar 2021 08:41
Foto: Kenno Soo
Viljandi linnavalitsus otsustas esmaspäeval, et palju kõneainet tekitanud Jaak Joala kuju kaetakse kinni. "Otsustasime, et seni, kuni pole selged kõik juriidilised küsimused seoses autoriõigustega, on mõistlik tulla Maire Joalale vastu ja kuju kinni katta," põhjendas Viljandi linnapea Madis Timpson.

Linnavalitsuse otsus põhineb Jaak Joala lese Maire Joala palvel, kelle esialgne nõudmine oli, et kuju olgu eemaldatud 18. jaanuariks. „Eskiis ja lõpptulemus erinevad nagu siga ja kägu,“ pahandas Maire Joalat Posti tänavale püstitatud kuju, kuigi ta pole seda ise Viljandis vaatamas käinud.

Samal teemal

Teisipäeva hommikul alustasid mehed Joala kuju katmist vineerplaatidega. 

"Esialgu ma ei tahaks kohe kommenteerida midagi, nii kaua, kuni meil pole linnavalitsusega asjad selged," lausub Joala lesk Maire Joala pärast sügavat ohet Kroonikale. "Väga tore, et nad reageerisid, seni kuni me saame oma asjad lahendatud," lisab ta. Maire Joala tunnistas, et kõike veel arutatakse, ning enne, kui pole asjad lõplikult aetud, ei taha väga millestki rääkida. 

Jaak Joala kuju autoriks on skulptor Mati Karmin, kellel poole on juba pöördutud Venemaalt, et kuju ära osta. „Lõpp hea, kõik hea. Kui kuju ei kõlvanud Viljandile, siis kõlbab Venemaale,“ põrutab Karmin.

Möödunud aasta viimasel päeval Viljandis avatud taies tekitas kirglikke mõttevahetusi juba siis, kui selle kavand avalikuks sai. 

Eesti skandaalseima monumendi saaga algas aga möödunud sügisel. Viljandi linnavalitsus tegi 12. oktoobril otsuse, millega andis MTÜ-le Meie Viljandi õiguse paigutada Posti tänava parki Jaak Joala mälestuskuju, ning 50 000 eurot toetust. Kuju läks maksma 70 200 eurot. See avati 31. detsembril ning MTÜ kinkis selle Viljandi linnale, nagu leping ette nägi. 

Samal teemal

02.01.2021
RAHVAST AJAB MARRU JOALA KUJU SAAGA: „Panna niivõrd suursugune inimene tünni on riivav.“
01.01.2021
Viljandi katab Jaak Joala kuju kinni: mõistlik on tulla Maire Joalale vastu
27.00.2021
FOTOD | Jaak Joala sai veel ühe sõbra! Viljandisse ilmus estraadilaulja grafiti
25.00.2021
SEISAB VEEL! Jaak Joala monumendi teemat hakkab arutama Viljandi volikogu